Česká národní banka čili ČNB, tuhle instituci zná snad každý. Minimálně už jen podle názvu. Teď si možná kladete otázku: Jak ČNB souvisí s cestováním? A víte, že docela dost. Tahle banka má totiž vliv na mnohé věci našich běžných životů, ač si to patrně spousta lidí ani neuvědomuje a tudíž i na cestovatelský ruch v jakékoliv podobě. Navíc, je svým dílem otevřena široké veřejnosti, a to díky svému Návštěvnickému centru ČNB. Zavítejte sem i vy.

Budova ČNB v Praze.
Budova ČNB v Praze.

Vše kolem měny

Návštěvnické centrum ČNB najdete přímo v sídle České národní banky v Praze. Přijít může kdokoliv a bez ohledu na věk. Centrum vás v rámci svých expozicí seznámí s historií a současností naší měny a vůbec všeho, co nějak s měnou souvisí. Součástí je rovněž Odborná knihovna ČNB a Archiv ČNB. Knihovnu i archiv lze rovněž bez obav navštívit.

Expozice jsou o penězích

A co na návštěvníky vlastně konkrétně čeká? Návštěvnické centrum ČNB je rozděleno do dvou základních expozic. Expozice Za měnou je umístěna v prostorách bývalé dvorany někdejší Živnostenské banky. Věnuje se důležitosti cenové stability a zdravého finančního systému. Nechybí tady edukativní interaktivní prvky. Expozice Lidé a peníze se nachází v historickém trezoru (ze 30. let 20. století). Jsou zde nejvzácnější exponáty, které se vztahují k měnové historii. Seznámíte se s historickými událostmi, které utvářely české ekonomické myšlení.

Dveře trezoru.
Dveře trezoru.

Co má na starost ČNB

Obecně vzato, mají obě expozice zábavnou a zajímavou metodou objasnit široké veřejnosti co všechno má na starost ČNB a proč vůbec existuje. Vysvětlena je úloha ČNB pomocí vzdělávacích a zábavných prvků. Na své si tedy mohou přijít jak dospělí tak i děti. Tímto počinem chce ČNB podpořit finanční a ekonomickou gramotnost a zároveň ukázat státní instituce v takovém tom „lidském“ světle.

Žádné vstupné se neplatí

Návštěvnické centrum ČNB můžete navštívit zcela zdarma. Vstupné se neplatí. V případě potřeby je k dispozici rovněž bezbariérový vstup. Vedle zmíněných stálých expozic jsou zde organizovány i krátkodobé výstavy a doprovodné programy. Jen se připravte na to, že při vstupu do budovy ČNB projdete běžnou bezpečnostní kontrolou. Nic složitého a eventuální „nepovolené“ osobní věci si prostě necháte u ochranky a dostanete je zpět zase při odchodu. A jedna malá zajímavost na závěr. Expozice Lidé a peníze je nejen v Praze, ale i v budově ČNB v Brně.

Budova ČNB v Brně.
Budova ČNB v Brně.

Podobné články