Slovácko je obecně nádherná část celé Moravy a je prakticky jedno kam se vydáte neboť všude najdete něco zajímavého a lákavého. Pokud vsadíte na přírodu, tak uděláte jen a jen dobře. Odpočinete si jak duševně, tak fyzicky a budete odjíždět s těmi nejlepšími dojmy. Přírodní památka Osypané břehy je toho zářným příkladem. Udělejte si menší vandr u řeky Moravy, kde se zmíněná památka nachází.

Písečná stěna má 13 metrů.
Písečná stěna má 13 metrů.

Kousek od Strážnice

Přírodní památka Osypané břehy je v Jihomoravském kraji, a to kousek od Strážnice v okrese Hodonín. Osypané břehy tvoří unikátní přírodní výtvor – 13 metrů vysoká písečná stěna v nárazovém břehu říčního meandru. Místo je v neregulovaném úseku řeky Moravy se třemi meandry a lesy asi 1 kilometr před soutokem s Veličkou. Můžete se sem vypravit klidně s celou rodinou, partou kamarádů či se svým psím spolucestovatelem. To už je pochopitelně na vás.

Řeka vytváří krásné meandry.
Řeka vytváří krásné meandry.

Evropsky významná lokalita

Celková rozloha Osypaných břehů je 75,9 hektaru. Nadmořská výška se zde pohybuje v rozmezí 165 až 172 metrů. Jde o evropsky významnou lokalitu soustavy Natura 2000 – Strážnická Morava a ptačí oblasti Bzenecká doubrava-Strážnické Pomoraví. Statut přírodní památky má lokalita od roku 1999 a je oficiálně součástí Přírodního parku Strážnické Pomoraví. Komplex je od Strážnice vzdálen pouhých 2,5 kilometru.

Není divu, že se zde natáčel film Cesta do pravěku.
Není divu, že se zde natáčel film Cesta do pravěku.

Přímo cesta do pravěku

Vydat se k Přírodní památce Osypané břehy je jako se vypravit na cestu do pravěku. Nevěříte? Věřte. Právě tady se natáčel slavný film Karla Zemana Cesta do pravěku. V současnosti jde o významný biotop vzácných a chráněných druhů organismů. Ze zástupců flory můžeme jmenovat například kolenec jarní, pavinec horský nebo silenku ušnici. Ze zástupců fauny zase bobra evropského, volavku popelavou či ledňáčka říčního.

Nechybí inspirující vyhlídka.
Nechybí inspirující vyhlídka.

Snadný přístup od Bzence

Dostat se k Přírodní památce Osypané břehy by neměl být žádný velký problém. Snadný je přístup od Bzence. Konkrétně tedy Bzenec-přívoz – přes most a po modré turistické značce. Čeká na vás nádherná příroda, klid lesa, čarokrásná řeka Morava a písčitá pláž. Využijte toho, že bude dost příležitostí k fotografování. Prostě si užívejte celý pobyt plnými doušky po všech stránkách.


Podobné články