České země mají pestrou a dlouhou historii dolování, kutání a hledání nejen uhlí, ale i různých kovů a rud. Doly byly na mnoha místech naší vlasti a dnes jsou připomínkou kdysi slavných (či neslavných, jak se to vezme) historických událostí. Takové Hornické muzeum v Plané na Tachovsku krásně vypovídá o tom, jak se vyvíjelo hornictví v Čechách. Každý má možnost toto muzeum navštívit a buďte si jisti, že svého času nebudete litovat. Tak vzhůru na západ Čech.

Hornické muzeum vás vítá.
Hornické muzeum vás vítá.

Vítejte v oblasti Český les – Chodsko

Hornické muzeum Planá (u Mariánských Lázní) najdete v Plzeňském kraji, a to v turistické oblasti Český les – Chodsko. Planá je v okrese Tachov. Zdejší historie hornictví sahá minimálně do 16. století, kdy tehdejší majitelé – šlechtický rod Šliků – významně rozšířili těžbu stříbra a olověných rud. Zároveň začali s ražbou mincí v planské mincovně. O mnoho let později, v 50. letech 20. století, se zde těžil uran. Dnes už vše patří časům minulým a vy si je při své návštěvě můžete připomenout.

Vchod do štoly.
Vchod do štoly.

Štola Ondřej Šlik

Muzeum v Plané obhospodařuje Hornicko – historický spolek. Samotný muzejní objekt je pouze jeden kilometr od železniční stanice Planá a má bezbariérový přístup. Návštěvníkům je v Hornickém muzeu k dispozici štola Ondřej Šlik, která vám ukáže jak to kdysi vypadalo a co horníci denně zažívali. Prohlédnete si různé exponáty hornického vybavení a rovněž dobovou hornickou techniku. Tato část expozice působí velmi autenticky a vy si uděláte reálný obrázek o práci horníka.

Podzemní expozice.
Podzemní expozice.

Expozice jsou pestré

Samotné expozice Hornického muzea Planá jsou hodně pestré a liší se svým zaměřením. Čeká na vás expozice Mincí a technologie mincovnictví, expozice Báňský záchranář a záchranné přístroje, dále pak expozice s přilbami. Lampami, kolejovou technikou, expozice vltavínů a expozice minerálů. Spatříte vzduchové sbíječky, vrtáky, důlní vagonky apod. Vše si můžete také vyfotografovat.

Nadzemní expozice.
Nadzemní expozice.

Projděte si samotnou Planou

Hornické muzeum není na celý den, tak využijte zbytek dne a seznamte se více s Planou. Obec je zhruba 11 kilometrů od Tachova a stejně tak od Mariánských Lázní. Najdete zde zámek, kostelík svatého Petra a Pavla nebo farní chrám Nanebevzetí Panny Marie. Pěkná je procházka na rozhlednu Bohušova hora a následné vyhlídky do okolí. Neváhejte tedy a plánujte si termín své cesty do západních Čech.


Podobné články