Národní přírodní rezervace Mionší leží v Těšínských Beskydech. Patří nejen k nejznámějším, ale svou rozlohou (169,7 hektaru) se řadí i k největším v celé České republice. Rozkládá se v nadmořské výšce od 720 metrů do 950 metrů, a to zhruba 9 km na jihozápad od Jablunkova mezi obcemi Dolní Lomná a Horní Lomná. Tuto do nedávna zapovězenou lokalitu lze již aspoň částečně navštívit. Pro malý výlet o víkendu nebo jako součást dovolenkového programu lze prales Mionší jen doporučit.

Prales Mionší skýtají mnohá krásná zákoutí
Prales Mionší skýtají mnohá krásná zákoutí

Prales uprostřed Beskyd, a to doslova

Mionší má své království na hřebeni a přilehlých svazích vrcholků Úplaz (950 m n. m.) a Velká Polana (893 m n. m.). Jedná se o největší komplex přírodě blízkých jedlobukových porostů karpatského typu. Ochrana je zaměřena na zbytek karpatského pralesa (jedle, buk, javor, smrk) v Moravskoslezských Beskydech, který se dříve nacházel v celých beskydských horách. Lesní porost dotváří několik nezalesněných travnatých ploch (nejznámější jsou Horní Polana a Dolní Polana), prameniska a skalky. Pochopitelně, že nechybí vzácná flóra a fauna. Celá lokalita je velmi bohatá na houby. Na zachování původního stavu má velký podíl někdejší majitel zdejších lesů arcivévoda Bedřich (je to onen pověstný markýz Gero, jak ho ve svém díle označil básník Petr Bezruč). Ten Mionší používal vlastně výhradně jen k lovu zvěře, dřevo se zde netěžilo a díky tomu se pralesní charakter dochoval do dnešních dnů. Ostatně pozůstatky mohutných starých jedlí hovoří samy za sebe. Neváhejte a poznejte Beskydy z té „divoké“ stránky.

Beskydy obecně mají výborné výhledy
Beskydy obecně mají výborné výhledy

Klidně můžete i s dětmi

V roce 2005 byla oficiálně otevřena Naučná stezka Mionší. Z důvodu zvýšené ochrany, ale ke škodě turistů, vede jen okrajem pralesa. Můžete sem pouze jako pěší turisté, cyklisté mají smůlu. Stezka je dlouhá zhruba 7 kilometrů s převýšením 330 metrů. Jde o středně náročnou túru a cesta trvá zhruba tři hodiny. Začíná se v Dolní Lomné asi 200 metrů od autobusové zastávky Matyščina Louka. Kdo sem přijede automobilem, může ho nechat na místním odstavném parkovišti. Hned u vstupu na naučnou stezku je postaven malý přístřešek s posezením. Později již něco podobného nebude. Na trase je deset zastavení s informačními tabulemi. Jednu důležitou skutečnost je ovšem třeba mít na paměti. Vstup do pralesa je zdarma.

Mimo trasu nesmíte

Přestože se do hloubky pralesa Mionší ukázněný turista nedostane, vstup mimo trasu stezky není povolen, a nemáte tudíž šanci vidět na vlastní oči největší přírodní skvosty. Můžete si ovšem i tak dopřát pohled na okouzlující přírodu. Stojí za to si vzít sebou fotoaparát a udělat nejen klasické rodinné snímky z příjemného výletu, ale také záběry samotné nedotčené divoké pralesní lokality. Sedm kilometrů dlouhá cesta není překážkou ani pro děti, takže zde si na své může přijít skutečně celá rodina.

Prales Mionší je divoká příroda
Prales Mionší je divoká příroda

Na pomezí tří států

Naučná stezka Mionší je okružní, takže po absolvování krásné procházky skončíme opět zpět v Dolní Lomné. Nejen, že je tady dostatek příležitostí k občerstvení a zahnání hladu, ale rovněž i bohaté možnosti ubytování. Obec je vyhlášených rekreačním střediskem se spoustou penzionů a horských chat. V létě je k dispozici i veřejné koupaliště a fitcentrum vlastně kdykoliv. Samotná Dolní Lomná leží jihozápadně od Jablunkova v nadmořské výšce 510 metrů, a to na pomezí Slovenska a Polska. Malebným údolím horské vesničky protéká říčka Lomná. S přihlédnutím k tomu, že se nacházíme na území bývalého frýdecko-místeckého okresu, není to do „centrálního“ města daleko. Právě ve Frýdku-Místku je nejen venkovní aquapark, ale v případě špatného počasí jde využít služeb krytého bazénu.

Vydejte se i na další výlety místními horami
Vydejte se i na další výlety místními horami

Východisko pro další výlety

Jestli využijete možnosti navštívit, byť jen okrajově, jeden z českých pralesů, záleží vždy pouze na vás. Ostatně, nemusí zůstat jen u něho. Dolní Lomná je východiskem pro další turistické, ale i cykloturistické trasy po okolních hřebenech a vrcholcích Těšínských nebo chcete-li Slezských Beskyd. Toto východní horské pásmo České republiky se může chlubit krásnou přírodou prakticky na všech trasách. Stále to tu ještě není moc přelidněno a úroveň služeb je na dostatečné úrovni. Nezbývá než si popřát hodně sluníčka a dobrou náladu pro turistickou procházku okolo pralesa Mionší. Šťastnou cestu.


Podobné články