Co se vám vybaví, když se řekne Versailles? Patrně někdejší sídlo francouzských králů hýřící luxusem, nádhernými zahradami a nevšední okázalostí. Nemusíte však jezdit až do Francie, abyste něco takové spatřili (byť to může být zajímavé poznání). Versailles máme i na Moravě. Věřte nebo ne, je tomu tak.

Zdejší zámek vypadá opravdu luxusně.
Zdejší zámek vypadá opravdu luxusně.

Na úpatí Vrchoviny

Moravské Versailles, tak se říká městečku Jaroměřice nad Rokytnou. Najdete ho 13 km od Třebíče v Kraji Vysočina. Město leží na úpatí Českomoravské vrchoviny, a to v Jaroměřické kotlině Jevišovické pahorkatiny. Je velmi bohaté na kulturní dědictví, které tvoří zejména barokní zámek s chrámem svaté Markéty a historické centrum – městská památková zóna.

Město leží uprostřed lesů a zeleně.
Město leží uprostřed lesů a zeleně.

Řeka i potoky

Jaroměřicemi nad Rokytnou protéká řeka Rokytná a dělí město na severní a jižní část. V zámeckém parku jsou pak dvě její slepá ramena. Do řeky samotné se vlévá potok Rokytka a Štěpánovický potok.

I zde najdete zámek

Moravské Versailles, zdejší zámek, jedna z nejnavštěvovanějších památek Vysočina. Na zámek navazuje rozsáhlá zámecká zahrada francouzského typu a na druhé straně řeky Rokytné je park anglického typu. Zámek nabízí čtyři prohlídkové okruhy – Hraběcí apartmán, Hostinské pokoje a kuchyně, Chrám sv. Markéty, výstava Hračky z půdy.

Místní stezky nejsou k zahození.
Místní stezky nejsou k zahození.

Podívejte se po okolí

V nejbližším okolí Jaroměřic nad Rokytnou najdete další tipy na výlet. Jde například o soukromé rolnické muzeum Příložany, kozí farmu v Ratibořicích nebo rodný dům parašutisty Jana Kubiše v Dolních Vilémovicích.


Podobné články