Vítáme zde všechny cestovatelské duše. Tento článek je prvním ze série článků o Madeiře, které budou vycházet každý pátek. Na ostrově Madeira jsme strávili neuvěřitelných 14 dní, a proto se můžete těšit na celkem jedenáctidílný seriál o tomto evropském skvostu, kde spolu navštívíme nejrůznější místa. Ať už jsou známá nebo schovaná, Madeiru představíme od mořské hladiny až po nejvyšší horu. Od jihu na východ, přes sever na západ. Zkrátka v tomto seriálu o Madeiře prozkoumáme ostrov křížem krážem a určitě nevynecháme i tipy, triky, zajímavosti, dojmy nebo i gurmánské místní pochoutky, které byste neměli vynechat. Vydejte se s námi na malý kousek evropského ráje, kde si přijde na své každý, kdo netouží jen celou dovolenou ležet na stejné pláži, na tom stejném místě. Na Madeiře se rozhodně nudit nebudete.

Povinná fotografie pro všechny návštěvníky Madeiry.
Povinná fotografie pro všechny návštěvníky Madeiry.
  1. Madeira: Perla Atlantiku
  2. Madeira: Funchal – hlavní město
  3. Madeira: Ponta de São Lourenço
  4. Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
  5. Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
  6. Madeira: Levada do Caldeirão Verde
  7. Madeira: Krásy severního pobřeží
  8. Madeira: Fanal – vavřínový prales
  9. Madeira: Levada das 25 Fontes
  10. Madeira: Střípky západního pobřeží
  11. Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova

Malý ostrov s horami uprostřed

Madeira je malý ostrov v Atlantickém oceánu a spadá pod Portugalsko. Malý, myslíme doslova, neboť ostrov má 57 km na délku a 22 km na šířku. V případě Madeiry ale malá velikost není na škodu. Právě naopak! Všude se dostanete autem velmi rychle a nemusíte tak trávit dlouhé hodiny na cestách a namísto toho si užívat ostrov. Nicméně abychom byli fér, Madeira je vulkanického původu. Tím pádem jsou zde solidní kopce. Nejvyšší vrchol na Madeiře je Pico Ruivo s výškou 1861 m n.m. Představte si tak ostrov, který od moře velmi rychle nabírá nadmořskou výšku a ve středu ostrova jsou pak nejvyšší hory. Je to tím pádem skoro všude do kopce a s rovnými plochami se potkáte vzácně a převážně jen u promenád na pobřeží některého města či vesnice.

Pohled na Madeiru z jejího nejvýchodnějšího bodu.
Pohled na Madeiru z jejího nejvýchodnějšího bodu.

Portugalský ostrov má blíž k Africe

Ostrov je vzdálen asi 980 km od Lisabonu a 560 km od nejbližší pevniny Afriky. Madeira disponuje mezinárodním letištěm, která slouží jako hlavní vstupní brána na ostrov. Letiště se nachází ve městě Santa Cruz, které je 20 minut autem od Funchalu – hlavního města. Z letiště také frekventovaně jezdí Aerobus, který staví po celém Funchalu. Z důvodu členitosti terénu na ostrově nebylo moc lepších možností, kam letiště umístit než u Santa Cruz. Přistávací plocha byla krátká a nebezpečná. Proto ji v roce 2000 rozšířili o 200 metrů dráhy podepřené pilíři, které jsou zasazené do moře. Můžete tak mít pocit, že přistáváte jen pár metrů od mořské hladiny. Letiště trpí na špatné povětrnostní podmínky a často zde fouká. A když fouká, tak se z bezpečnostních důvodů letecký provoz uzavře. Přečtěte si o tom více v našem speciálu: Slasti a strasti létání, aneb Příběh, který se stal.

Madeira kvete po celý rok.
Madeira kvete po celý rok.

Madeira kvete po celý rok

Bez nadsázky můžeme říct, že Madeira je úžasné místo. Není se čemu divit, že se Madeiře dávají lichotivé titulky jako: „Ostrov věčného jara“, „Hawaii Evropy“, „Květinový ostrov“, „Atlantský diamant“ či námi použitý výraz „Perla Atlantiku“. Nebojíme se tvrdit, že Madeira je jedno z nejkrásnějších míst Evropy a všem bychom doporučili se tam někdy podívat. Ostrov je v příjemném subtropickém klimatickém pásu, a proto je tu celý rok příjemně. V zimě není zima, v létě není přehnané vedro. Po celý rok na Madeiře kvetou květiny a stromy, a také po celý rok je Madeira zelená. To je velká výhoda této destinace, protože kdykoliv sem pojedete, bude na Madeiře něco kvést a příroda se bude zelenat. Často se doporučuje Madeiru navštívit několikrát a v různá roční období, abyste mohli ostrov vidět vždy jinak barevný.

Madeira je na obklopena útesy převážně na severu.
Madeira je na obklopena útesy převážně na severu.

Madeiře vládne turistický ruch

Na Madeiře žijí velmi milí lidé, kterým snad ani nic nechybí. Mnozí jsou přistěhovalci z Evropy, kteří se jednou vydali na Madeiru a už si ji tak zamilovali, že se sem přestěhovali. Hlavním zdrojem obživy je samozřejmě turistický ruch. Míří sem zřejmě celá Evropa, ale létají sem i Američani nebo turisté z Číny či Japonska. Zájem o Madeiru se navíc po Covidu ještě víc rozšířil, a tak se sem dostanete z Česka nejen přímým letem z Prahy, ale už i z Brna. Rostoucí zájem o Madeiru je logický. Je to poměrně dostupná destinace a má toho tolik co nabídnout. Moře a sluníčko, zelenou přírodu i vysoké kopce a skály. Madeira je plná kontrastů a barev a míchá v sobě krajinu českých lesů, skotských planin, islandských pánví, tropické džungle a alpských horských sedel. Madeira je kompletní evropská příroda v malém balení.

Vysoké hory jsou pro ostrov dominantní.
Vysoké hory jsou pro ostrov dominantní.

Čerstvé ovoce, vinná réva a cukrová třtina

Kromě turismu je velmi rozšířené zemědělství, kterému místní klima přeje. Navíc je zemědělská produkce pro ostrov klíčová, protože zajišťuje velkou měrou potravinovou soběstačnost. Z hlavních plodin to je cukrová třtina k výrobě madeirského rumu či vinná réva k produkci madeirského vína. Rozšířené je pěstování banánů jejichž plantáže najdete i v centrech měst. Další plodiny zmíníme avokádo, marakuja, mango, papája, pomeranče, citróny a další citrusové plody, které rostou v mnoha ovocných sadech na Madeiře. Jestli tedy toužíte po opravdu čerstvém ovoci zamiřte na Madeiru na jeden z trhů či malých obchůdků s ovocem, nebo navštivte nejznámější tržnici ve Funchalu – Mercado dos Lavradores. Madeira je ovšem i významným producentem okrasných rostlin, které exportuje do celého světa. Kromě plodin je důležitý rybolov a samozřejmě hospodářství – kravičky, kozenky a ovečky.

Madeira je významným producentem banánů.
Madeira je významným producentem banánů.

Levády, kam se podíváš

Celý ostrov je protkaný levádami. Že netušíte co to je? Jsou to vodní zavlažovací kanálky, které svádí vodu z vysokých kopců do nižších a suchých oblastí zemědělské produkce. Systém levád se začal budovat v 16. století a během dalších 400 let se zbudovalo odhadem 2170 km těchto vodních kanálů. Levády jsou smutnou připomínkou těžké a nebezpečné práce afrických otroků. Mnoho z nich zde při stavbě zaplatilo životem. Nicméně dodnes se levády na ostrově dochovaly a jsou asi hlavním turistickým lákadlem. Procházky kolem levád jsou zajisté nejpopulárnější aktivitou na Madeiře. Levády jsou často vysekané ve svahu a lze jít souběžně s levádou. Z jedné strany svah, z druhé strany sráz. To je typický profil levády. Cestičky jsou často opatřeny i zábradlím a jsou tak bezpečné. Úřady navíc kontrolují stavy levád a ty nebezpečné uzavírají. Levády potkáte v přírodě i ve městě, no prostě na každém kroku.

Levádami je Madeira protkaná skrz na skrz.
Levádami je Madeira protkaná skrz na skrz.

Pozorování delfínů a velryb

A co dělat mimo procházek a treků do hor? No určitě si objednejte vyjížďku na lodičce za pozorováním velryb a delfínů. Madeira je jedno z nejlepších evropských lokalit na pozorování těchto velkých vodních savců. Za příjemnou cenu dostanete zážitek s těmito zvířaty na celý život. Mnoho agentur navíc má na kopci na souši tzv. „Spottera“, někoho s dalekohledem, který pozoruje vodní hladinu a kormidelníku na lodičce hlásí vysílačkou, kam se vypravit. Agentury tak jsou schopné téměř garantovat, že určitě něco uvidíte. Zkuste, jako my, třeba Madeira Sea Emotions a určitě nebudete litovat. Hned několik druhů delfínů a velryb. Uvidíte třeba i vorvaně. Delfíni jsou většinou hraví a rádi se před návštěvami předvádí. Velryby to mají spíše naopak. Mají rády svůj klid, a proto je třeba se přibližovat opatrně. Zkušení kormidelníci ale ví jak nejlépe na to, abyste z mořských velikánů viděli co nejvíc.

Určitě využijte jedinečnou možnost pozorování vodních savců.
Určitě využijte jedinečnou možnost pozorování vodních savců.

Květiny, parky a botanické zahrady

Jak už jste si mohli přečíst výše, na Madeiře se květinám daří. A kvete to opravdu na každém rohu. Nejen na zahrádkách místních, ale i v mnoha parcích a botanických zahradách. Madeira se pyšní bohatou flórou a nádhernými zahradami, za kterými jezdí návštěvníci z celého světa. Jen ve Funchalu je velká „národní“ botanická zahrada Jardim Botânico da Madeira a hned vedle i tropická zahrada Monte Palace. Zmínit můžeme i zahrady Palheiro, zahradu Quinta do Palheiro Ferreiro či zahradu růží Roseiral. Mnoho druhů kvetoucích rostlin a stromů uvidíte i ve volné přírodě. Běžné jsou ibišky a hortenzie. Uvidíte i Madeirskou palmu nebo datlovník. Z kaktusů zde mají domov opuncie – charakteristické svými placatými články. Další kaktus Echinocactus je zase přezdíván „Zlatý hřeben“, kterému se tak přezdívá pro jeho krásně zbarvené oranžové trny.

Typická Madeirská palma.
Typická Madeirská palma.

Madeira se musí zažít

O Madeiře by se toho dalo psát možná donekonečna. I proto se o tomto subtropickém ostrůvku rozepíšeme a v dalších dílech si přečtete více o hlavním městě, známých levádách, výletu na východní cíp i výšlap nejvyšší horu. V každém článku vás zkusíme seznámit s nějakými zajímavostmi a přinést další informace o této perle Atlantiku. Nakonec je třeba dodat, že budeme rádi, když si postupně pročtete všechny články seriálu, ale konec konců … z vlastní zkušenosti, jen povídání a fotografie nestačí. Dokonce ani četná videa na YouTube či kdekoliv jinde. Madeira se musí prostě zažít a vidět na vlastní oči. Madeira je dechberoucí a neuvěřitelná. A dobrou zprávou je, že vás to vůbec nemusí stát majlant. Letenky v akci můžou klesnout i ke 4000,- za osobu!

Madeira se prostě musí zažít a vidět na vlastní oči.
Madeira se prostě musí zažít a vidět na vlastní oči.

Podobné články