Postupně jsme se posunuli z hlavního města na jihu ostrova směrem na východ. V dalším pokračování našeho seriálu míříme z východu na severní část tohoto evropského ostrova. Sever Madeiry je členitý a najdete zde množství tunelů, bez kterých by zde doprava byla extrémně náročná. I tak se cesty někdy klikatí po reliéfu úbočí kopců. Naše návštěva severu ostrova začíná první zastávkou v malém městečku Porto da Cruz („Přístav kříže“). Malebné území města se rozprostírá na svahu s přímým přístupem k moři. Kolem dokola jej obklopují členité a zelené vrcholky okolních kopečků. Porto da Cruz je známé především výrobou rumu. Nachází se v něm totiž továrna Rum factory – Engenhos do Norte. Navštivte autentickou výrobu rumu a můžete si nakoupit pravý Madeirský rum přímo z jeho zdroje.
- Madeira: Perla Atlantiku
- Madeira: Funchal – hlavní město
- Madeira: Ponta de São Lourenço
- Madeira: Porto da Cruz a výroba rumu
- Madeira: Pico Ruivo a Pico do Arieiro
- Madeira: Levada do Caldeirão Verde
- Madeira: Krásy severního pobřeží
- Madeira: Fanal – vavřínový prales
- Madeira: Levada das 25 Fontes
- Madeira: Střípky západního pobřeží
- Madeira: Levada do Moinho a Levada Nova
Bývalé centrum námořního obchodu a rybolovu
Porto da Cruz leží asi 25 km od Funchalu na severovýchodním pobřeží Madeiry. Kromě dědictví tradiční výroby rumu nabízí i malebnou pláž s černým pískem a úchvatné pohledy na oceán a skalnaté pobřeží. Ostatně skalnaté útesy jsou charakteristickou dominantou pobřeží a obepínají pláž z obou stran. Městu dodává historický a autentický nádech i fakt, že se zde nacházel důležitý přístav a centrum námořního obchodu a rybolovu. Kopce v okolí nabízí skvělé možnosti na kratší hiky s dechberoucími vyhlídkami na severní pobřeží. Vyberte si první lepší kopeček v dohledu a zajděte, či zajeďte, se na něj podívat. Každý jeden výhled bude stát za to. Mimo vyhlídky je Porto da Cruz protkáno malými uličkami s atmosférou klasických úzkých uliček portugalských měst. Domy kombinují různé architektonické styly a hrají jasnými barvami.
Kostel Panny Marie Milostivé přitahuje místní i turisty
Důležitou památkou přímo v centru Porto da Cruz je kostel Panny Marie Milostivé (Igreja da Nossa Senhora da Graça). Tato významná sakrální budova je architektonickým pokladem města. Kostel pochází z 18. století a je důležitým náboženským bodem pro místní komunitu. Interiér kostela je vyzdobený bohatými uměleckými skvosty jako jsou oltáře, freskové malby, vitráže či sochy. Kostel je tak svatostánkem nejen duchovním, ale i uměleckým. Každoročně se v kostele konají různé náboženské události a oslavy, které přitahují místní věřící i turisty. Kostel Igreja da Nossa Senhora da Graça je tedy kulturní památkou, která přitahuje pozornost návštěvníků svým krásným vzhledem a historií. Pro ty, kdo hledají klidný a duchovní okamžik během své návštěvy na Madeiře, je tento kostel ideálním místem k zastavení.
Madeirský rum a osvěžující Poncha
Jak už jsme ale naznačili, Porto da Cruz je nyní známý hlavně svou tradiční výrobou Madeirského rumu. Ten je pro Madeiru podobně důležitý jako Madeirské víno. Rum se na Madeiře vyrábí od 15. století a stejně tak je tomu i u vína. Madeirský rum je důležitým artiklem ostrova neboť je, mimo jiné, i důležitou přísadou nápoje Poncha. Ikonický nápoj tohoto tropického ráje se nabízí a konzumuje na Madeiře na každém rohu. Každý, kdo přijede na Madeiru, by měl Ponchu ochutnat. Poncha se běžně vyrábí z čerstvé pomerančové šťávy, medu a Madeirského rumu. Obecný poměr je asi 4 díly šťávy, 4 díly rumu a 2 díly medu. Nápoj se podává čerstvý, přeceděný a s ledem. Oblíbený a osvěžující nápoj si jistě zamilujete. Mimo pomerančové šťávy se dělají i variace s marakujou, citrónem či ananasem.
Autentický zážitek zakoupení rumu přímo od výrobce
V Porto da Cruz musíte navštívit Rum factory, kde se toto tekuté dědictví ostrova vyrábí. Kromě továrny je zde i expozice historie výroby a samozřejmě prodejna, kde si můžete vybrat z desítek druhů lahví nejen rumu, ale i vína. Můžete si tak vychutnat autentický zážitek nákupu rumu přímo od výrobce. Mimo jiné si samozřejmě můžete užít i čerstvou Ponchu a vychutnat si ji v klidném stínu na terase. Místní jsou navíc velmi milí a rádi si s vámi popovídají či zodpoví zvídavé dotazy. My jsme si například odnesli lahvinku bílého rumu přímo z Engenhos do Norte. Ponchu si tak můžeme vychutnat i nyní po domácku připravenou s autentickým rumem z Madeiry. Zakoupit si ale můžete například i degustační sadu a ochutnat, který rum vám bude sedět nejlépe. Rum factory je tak ideálním místem pro pořízení suvenýrů z Madeiry.
Tradiční výroba za pomocí parních strojů
Tradiční Madeirský rum se v Rum factory vytváří pouze tradičními postupy. Svědčí o tom i fakt, že se zde rum vyrábí za pomocí původních párou poháněných strojů, které jsou vyrobeny z oceli a mědi a jsou tak velmi robustní. Rum se zde vyrábí zhruba jen 3 měsíce v roce v období od dubna do srpna. Pouze v těchto měsících je totiž na Madeiře sklizeň cukrové třtiny, bez které by rum nebyl. Madeirský rum se vyrábí pouze ze třtiny vypěstované na ostrově, proto továrna funguje pouze v tomto období. Mimo výrobu si můžete továrnu prohlédnout, ale už ji neuvidíte v provozu. My jsme měli to štěstí, že se při naší návštěvě zrovna mašiny rozběhaly a my tak mohli proces vidět na vlastní oči. Neskutečný zážitek vidět ty klasické původní parostroje, jak vykonávají svou práci. Podívejte se na video a přesvědčte se sami.
Kvalitní cukrová třtina je základ
Mimochodem, víte, že v 15. a 16. století byla Madeira celosvětově nejuznávanějším producentem cukru? Toto období je v historii Madeiry zapsáno jako čas „Bílého zlata“. Princ Henry sem importoval cukrovou třtinu ze Sicílie v roce 1425. V Rum factory je rum vyráběn jen tzv. „Agricole“ což znamená, že je vyráběn jen z čerstvé šťávy cukrové třtiny. Madeirská cukrová třtina je použita pouze pro Madeirský rum, proto nese ochranné geografické označení (PGI). Cukrová třtina na Madeiře pokrývá zhruba 10 % veškeré zemědělské produkce na ostrově. V roce 2017 byla produkce cukrové třtiny na Madeiře 12.000 tun a jen v Rum factory se zpracovalo 3.300 tun. A jen pro zajímavost, pro výrobu jednoho litru rumu (s 50 % alkoholu) je nutné zpracovat 12 kg cukrové třtiny.