Máte rádi kočky? Někdo ano, jiný ne a dalšímu to je lhostejné. V každém případě, je nemálo lidí, kteří kočky doma chovají a nenechají na ně dopustit. Kočka provází lidstvo snad od nepaměti a není se čemu divit. Kromě její přítulnosti, zde vždy hrála svou roli její schopnost v hubení hlodavců a tedy šlo vlastně o praktickou stránku. Věděli jste však, že kočka má své muzeum a navíc zde v České republice? Navštívit ho může každý, jen je třeba vycestovat na jih Čech.

Kočky mají své kouzlo.
Kočky mají své kouzlo.

Muzeum na zámku

Muzeum kočky, jak zní oficiální název, sídlí v prostorách zámku Lnáře, okres Strakonice, v Jihočeském kraji. Je to doslova ojedinělá muzejní expozice, aspoň v České republice určitě. Podobné kočičí muzeum u nás není. Muzeum kočky představuje soužití člověka s kočkou za asi posledních 4 tisíce let, tedy od starověku. V mnoha kulturách byla kočka dokonce božsky uctívána a doklady se dochovaly do současnosti. Takže vítejte v zajímavé expozici.

Je na co se dívat

V Muzeu kočky je vskutku se na co dívat. Zdejší exponáty přibližují starověké Řecko, Řím či Egypt. Právě v Egyptě uctívali kočku jako bohyni. Uvidíte dřevěné kočky, keramické i porcelánové či dřevěné hračky. Je zde rovněž mumifikovaná kočka z Théb nebo mozaiky z římských vil s kočičí tématikou. Hlavní dominantou pak je dva metry vysoká kopie sochy kočky, která představuje egyptskou bohyni Bastet. Z prohlídky budou nepochybně nadšené i vaše děti.

Zámek Lnáře.
Zámek Lnáře.

Vše o kočkách a lidech

Muzeum kočky obsahuje mnoho informací a poznatků týkající se historie soužití koček a lidí. Dovíte se o rozšíření koček po celém světě, o kočičí fyziologii a psychice. Zvláště chovatelé koček se mohou v mnohém přiučit a rozšířit si tak své osobní zkušenosti o zajímavé skutečnosti. Mějte samozřejmě na paměti, že prohlídka Muzea kočky není součástí prohlídkové trasy samotného zámku Lnáře.

Lnáře, centrum rybníkářství

Obec Lnáře je nedaleko Blatné, a to mezi Blatnou a Nepomukem. Celé generace zde bylo centrum rybníkářství. Prohlédnout si můžete rovněž anglickou zahradu s barokními sochami či klášter a kostel Nejsvětější Trojice. Kam povedou dál vaše kroky je jen na vás, ale v jižních Čechách je zajímavých míst víc než dostatek.

Zámecký rybník.
Zámecký rybník.

Podobné články