Říká se, že první dojem je velmi důležitý. Souhlasíte nebo to berete s jistým nadhledem? Nejlepší asi bude to brát se zdravým selským rozumem, takže podle dané situace. První dojem hraje svou roli i v cestování. Některá místa vám utkví v mysli hned na první dobrou a vy víte, že to je prostě ono. Navštívili jste někdy Nymburk? A co se vám vybaví nejprve? Mnohým jistojistě zachovalé hradby, tedy kus zdejší historie. Podobné opevnění už jen tak někde nespatříte. Nymburk toho ovšem skrývá mnohem víc.

Nádherný most v Nymburce.
Nádherný most v Nymburce.

Oblast Polabí

Cílem této cesty bude Středočeský kraj, a to turistická oblast Polabí. Nymburk leží 45 kilometrů od Prahy, 30 kilometrů od Mladé Boleslavi a pouhých 6 kilometrů od Poděbrad. Protéká zde řeka Labe. Na výpravu sem bez obav vezměte celou rodinu, případně i vašeho pejska. Program může být lehce takový, aby si každý přišel na své. A jak se lidově říká, jak si to zařídíte, takové to budete mít. Určitě budete následně odjíždět plni dojmů a parádních zážitků.

Hradby prostě nepřehlédnete.
Hradby prostě nepřehlédnete.

Hradby to jistí

O nymburském městském hradebním opevnění už byla krátce řeč. Využijte toho a udělejte si procházku kolem. Hradby jsou hodně fotogenické a vy si uděláte obrázek jak to mohlo podobně vypadat i v jiných městech. Samotným Nymburkem pak vede naučná stezka, která má 68 zastavení a díky níž poznáte město takříkajíc vcelku. Nelitujte svého času a projděte se takto nejzajímavějšími místy Nymburka.

Zdejší pivovar.
Zdejší pivovar.

Je co navštívit

Nymburk má objekty, které vybízejí k návštěvě. Jedná se například o Vlastivědné muzeum, technickou památku Turecká věž (bývalá vodárna), vodárenskou věž, sladovnu či jez na řece Labi. Nymburský pivovar umožňuje prohlídky, a to s ochutnávkou Postřižinského piva. Město disponuje sportovním centrem či zimním stadionem. V letních měsících nepochybně uvítáte koupání v pískovně Na Sadské. A jestliže budete chuť se dále toulat po svých, tak je zde stezka Po stopách Bohumila Hrabala do Kerska.

Vodárenská věž.
Vodárenská věž.

Historické centrum

Samotné historické centrum královského města Nymburka má statut městské památkové zóny, což jasně dává najevo, že je co obdivovat. Prohlédnout si můžete kostel svatého Jiljí, kapli svatého Jana Nepomuckého, renesanční radnici či park Pod hradbami. V blízké obci Ostrá pak na vás čeká historická vesnice umění a řemesel Botanicus. Nevynechejte ani kulturní památku silniční most přes Labe, který spojuje centrum s částí Zálabí. Nymburk myslí rovněž na cyklisty. Na kole se lze vypravit z Nymburka do Sadské a Hrabalovým Kerskem poznat místa známá z filmu Slavnosti sněženek.


Podobné články