Víte, kde se nachází střední Pootaví? Mnozí z vás jistě ano a ti další se prostě seznámí s novou informací. Střední Pootaví lze charakterizovat jako oblast v nejbližším okolí Strakonic. Kraj je celkově velmi krásný a zajímavý. Mnohé se pak dovíte v Muzeu středního Pootaví, které sídlí v prostorách hradu ve Strakonicích. Jak příznačné, zkrátka a dobře historie si tady podává ruku a je jen na vás, zda toho využijete. Tak neváhejte.

Celý hradní a zámecký objekt je krásný.
Celý hradní a zámecký objekt je krásný.

Hurá do Strakonic

Jak už jsme si řekli, za Muzeem středního Pootaví je třeba se vypravit do Strakonic. Tato část Jihočeského kraje spadá do turistické oblasti Písecko – Blatensko. Vedle Strakonic tvoří střední Pootaví taková města a obce jako například Blatná, Volyně, Bavorov nebo Vodňany. Strakonický hrad je pak pozoruhodný sám o sobě. Přijeďte klidně s celou rodinou, nudit se nebude nikdo a o zážitky tady není nouze.

Sídlo Muzea středního Pootaví.
Sídlo Muzea středního Pootaví.

Muzeum má tradici

Muzeum ve Strakonicích bylo založeno již v roce 1894 a má tedy už slušnou tradici. Od roku mělo 1923 mělo muzeum v názvu jméno okresního školního inspektora Jana Dyka. V roce 1953 byl název upraven na Okresní vlastivědné muzeum a od roku 1967 má název Muzeum středního Pootaví. Samotné muzejní expozice najdete v jižní části hradu v tzv. Bavorském paláci. Součástí prohlídku je rovněž výstup na gotickou věž Rumpál. Muzeum vás celkově seznámí s historií zdejšího regionu a dalšími zajímavostmi.

Řeka Otava ve Strakonicích.
Řeka Otava ve Strakonicích.

Tématické expozice

Podobně jako jiná muzea, tak i Muzeum středního Pootaví je rozděleno do několika tématických expozic. Konkrétně jde o expozice: Expozice dud a dudáctví (největší svého druhu ve střední Evropě), Česká zbrojovka, Řád Maltézských rytířů, Textilní výroba ve Strakonicích. Dudy a dudáci prostě do Strakonic patří odjakživa (ne nadarmo se tady každý druhý rok koná dudácký festival). Mnozí jistě ví, že svou historii má zde i výroba motocyklů a zbraní ČZ. Tomu odpovídají i jednotlivé exponáty.

Dudáci ke zdejšímu kraji patří.
Dudáci ke zdejšímu kraji patří.

Pozoruhodné exponáty

Samotné exponáty jsou často hodně pozoruhodné. Vidět můžete například model husitského vozu, maltézské dělo, motocykl ČZ, pletené čepice zvané fez. Čeká na vás malý rytířský sál s dřevěným stropem, ukázka staré školy, zámecká galerie nebo kapitulní síň. Muzeum středního Pootaví pořádá během roku různé akce jako je třeba Velký slet čarodějnic, Strašidla na hradě či Středověké slavnosti Rumpálování. Naplánujte si tedy svou návštěvu tak, abyste zažili a viděli přesně to, co sami chcete. Užijte si Strakonice v plné parádě.


Podobné články