Koně patří k lidem snad od pradávna. Byly doby, kdy koně hrály velmi významnou roli v životě lidském, a to nejen na poli pracovním a vojenském, ale i na poli sportovním či cestovatelském. Dnes už je to trochu jinak (doba se hodně změnila), nicméně koně nás stále určitým způsobem provázejí a doufejme, že tomu tak bude i v budoucnu. Se životem koní se můžete dobře seznámit na vašich výpravách, obzvláště, když víte kam se podívat. Hřebčín (uvádí se i Stáje) Heřmanův Městec je jedním z takových cílů.

Objekt hřebčína zaujme na první pohled.
Objekt hřebčína zaujme na první pohled.

Národní hřebčín

Národní hřebčín v Heřmanově Městci na jdete snadno v Pardubickém kraji (okres Chrudim). Má svou bohatou historii. Bodejť by taky ne, když byl postaven roku 1875, a to díky Ferdinandu Bonaventurovi Kinskému. Šlechtický rod Kinských tady začal chovat koně určené k soutěžím a honu. Jen pro zajímavost, 30. března 1883 zvítězil Karel Kinský ve Velké národní steeplechase v Liverpoolu. Dnes se zde vlastně v této tradici svým způsobem pokračuje. Hřebčín je výcvikovým centrem starokladrubských koní a nachází se kousek od centra města, hned naproti zámku.

Spřežení starokladrubských koní.
Spřežení starokladrubských koní.

Velká historická hodnota

Původní konírna sloužila koním pro parforsní hony, dostihy a koňské polo. Středisko v současnosti patří Národnímu hřebčínu Kladruby nad Labem. Celý areál hřebčína v Heřmanově Městci má svou historickou hodnotu. Prakticky se zachoval v původním stavu, což může obdivovat každý návštěvník. V letech 2021 až 2023 proběhla rozsáhlá rekonstrukce, která však nikterak nenarušila dobový ráz objektu. Užijte si prohlídku se vším všudy.

Zámek v Heřmanově Městci.
Zámek v Heřmanově Městci.

Prohlídky pro veřejnost

Během návštěvnické sezony (od dubna do října) můžete hřebčín poznat in natura, tedy tzv. naživo. Prohlídky pro veřejnost jsou určeny každému zájemci. Seznámíte se s historií chovu zdejších koní, uvidíte historickou a provozní postrojovnu, galasedlovnu, zastavíte se u boxů starokladrubských vraníků. K nejzajímavějším místům patří stájové budovy s proskleným atriem, již zmíněná postrojovna a galasedlovna. Využijte příležitosti a fotografujte.

V zámecké zahradě.
V zámecké zahradě.

Nedaleko je muzeum

Nedaleko hřebčína je rovněž muzeum, které by bylo škoda minout. Prohlédnete si tady ohlávky, uzdy, třmeny, postroje, vybavení, které sloužilo přímo jezdcům rodu Kinských. Jsou zde umístěny exponáty o „knížecí autoškole“, což je třeba speciální trenažér pro začínající vozataje. Učili se na něm správně ovládat spřežení. Za pozornost pak ještě stojí luxusní sbírka sedel a postrojů včetně pracovní sedlovny. Na tuto výpravu klidně vezměte celou rodinu, nudit se nebudou ani děti.


Podobné články