Kolik elektřiny vyrobí naše nejvýkonnější jaderná elektrárna? A jakou roli má grafit v reaktoru? Co je to za záhadný kouř valící se z těch vysokých věží? To vše, a mnoho dalšího se dozvíte v návštěvnickém centru jaderné elektrárny Temelín. Elektrárna, jenž by dozajista mohla být technickou památkou, se nachází u stejnojmenné obce v jižních Čechách blízko levého břehu řeky Vltavy. Využijte tento tip na malý, ale zajímavý výlet a zjistěte všechno, co jste kdy chtěli o jaderné elektrárně vědět. Prohlédněte si model elektrárny nebo palivových tyčí v reaktoru. Skvělou součástí expozice je virtuální prohlídka, která vás skrze virtuální realitu dostane do nepřístupných a přísně chráněných míst.
V plném provozu od roku 2004
O výstavbě jaderné elektrárny Temelín se uvažovalo dlouho. V roce 1979 schválili investiční záměr na stavbu jaderného zdroje se čtyřmi bloky. První stavební práce začaly o osm let později a v roce 1993 byla schválena výstavba prvních dvou bloků. Píše se rok 2000 a 11. října se spouští štěpná reakce v prvním bloku. Na konci roku už blok dodává první elektřinu do rozvodné sítě. Druhý blok byl dostavěn a spuštěn v roce 2002. V roce 2004 elektrárna zapisuje důležitý milník, neboť přešla z dosud zkušebního provozu na plný. Další roky se nesly ve znamení údržby, modernizace a zvyšování výkonu. Postavil se také sklad použitého paliva. Jaderná elektrárna Temelín též opakovaně získala titul “Bezpečný podnik”.
A jak taková jaderná elektrárna funguje?
Ruku na srdce, dokázali byste odpovědět? Tak my vám s tím trošku pomůžeme. Jaderná elektrárna využívá štěpnou reakci uranu, při kterém se jádro atomu rozštěpí na dvě menší. To uvolní obrovské množství energie. Uvolněná energie ohřívá vodu, která se mění na páru. A nakonec pára je přivedena k turbínám, jenž už klasickým procesem vyrábějí elektřinu. Nejdůležitější částí je reaktor, což je obvykle nádoba z těžkého kovu, ve kterém jsou umístěny palivové tyče s uranem. Pro štěpnou reakci je potřeba, aby jádro uranu zasáhlo neutron. Pokud je neutron rychlý, má malou pravděpodobnost, že jádro uranu rozštěpí. Proto se v reaktorech používá moderátor (například grafit), který neutrony zpomaluje.
Expozice vás seznámí s elektrárnou
Návštěvnické centrum je v zámečku Vysoký Hrádek, který se nachází hned u elektrárny. Zde je umístěno infocentrum, expozice o elektrárně a její prohlídkový okruh. Zde se dozvíte všechno o elektřině, elektrárně a jak funguje. Ovšem také spoustu informací o dalších a hlavně obnovitelných zdrojích energie. Uvidíte velký model jaderné elektrárny včetně bloků a reaktorů. Vystaven je i model souboru palivových tyčí a na interaktivním modelu si můžete vyzkoušet moderování výkonu pohybem grafitových tyčí. Neminou vás nejlepší zajímavosti a přesné a podrobné údaje o všech částech elektrárny. Nejlepší částí je moderní virtuální prohlídka. To všechno je zcela zdarma! To je nabídka, která se neodmítá.
Virtuální prohlídka ukáže nepřístupná místa
Přirozeně je vstup do elektrárny z bezpečnostních důvodů povolen pouze zaměstnancům. Tím pádem prohlídka prostor elektrárny nebo reaktoru nepřichází v úvahu. To vás ale vůbec nemusí trápit. Všechny tyto nepřístupné prostory uvidíte v rámci senzačně zpracované virtuální prohlídky ReakTour. Pohodlně se usadíte v kinosále a dostanete sadu 3D brýlí a sluchátek. Dál vás s pomocí virtuální reality provede moderátor. Díky technologiím se tak dostanete do nezajímavějších a nejstřeženějších prostor jaderné elektrárny Temelín. Uvidíte reaktor, jako byste ho měli na dosah ruky. Uvidíte řídící místnost nebo i sklad použitého paliva. A dokonce se i proletíte – rovnou vnitřkem chladící věže a nad blokem elektrárny.
Jedna zajímavost za druhou
Věděli jste, že použité palivo se uskladňuje ve speciálních kontejnerech, které vyrábí česká Škodovka? Věděli jste, že se celá elektrárna řídí z velící místnosti, tzv. velínu? Pracují tu operátoři. O pozice operátorů je velký zájem, ne každý se ale pro tuto práci kvalifikuje. Předchází jim kromě povinného vzdělání v oboru také náročné psychotesty. A věděli jste, že kouř vycházející z chladících věží je obyčejná pára? Anebo věděli jste, že v areálu je stále vytyčený a rezervovaný prostor pro případnou budoucí dostavbu zbývajících dvou bloků? Jak si jistě vzpomenete o něco výše jsme psali, že původní záměr byl postavit čtyři bloky. Vzhledem k dostavbě bloků v Dukovanech je možné, že se ani stavět nikdy nebudou.
Poznejte region bohatý na výlety
Mimo Temelín, jenž je zajímavý a spíše na malý výlet, poznejte i další krásy kraje, který má tipů na malé výlety plnou náruč. Zvláště, pokud máte k dispozici auto. Stihnete jich za den hned několik. Třeba Kapličkový hřbitov v Albrechticích nad Vltavou je jedinečný. Malby v každé kapličce jsou detailní a prostě vás dostanou. Nebo navštivte Království času v Protivíně – muzeum, kde čas hraje první housle. Milovníkům přírody se bude líbit Lesopark v Zátiší, jenž je ideální pro rodinný výlet. Zájemci si mohou udělat výlet do historie a tvrdého řemesla. Síň voroplavby na Vltavě se nachází v obci Purkarec, jihovýchodně od Temelínu. A ještě víc na východ je nejkrásnější kaňon jižních Čech – Židova strouha.