Čas, slovo, které může mít několik významů, které nás všechny provází den co den a které každý může vnímat jinak. Máte čas, nemáte čas, honíte čas? Další příměry si jistě doplníte sami. A co byste řekli tomu, se více seznámit s časem a přitom poznat i něco nového a zajímavého? Království času Protivín vám to může splnit. Stačí k tomu vlastně málo. Najít si ve svém rozvrhu čas a vypravit se do Protivína. Hlavně sebou nezapomeňte děti, protože na ty je zde hojně pamatováno. Tak hurá na příjemný výlet.

Budova muzea Království času.
Budova muzea Království času.

Čas v hlavní roli

Protivín najdete v okrese Písek v Jihočeském kraji. Právě v tomto městečku působí zájmová společnost Království času, která provozuje stejnojmennou muzejní expozici. Možná to není tak úplně muzeum, ale v jistém slova smyslu se dá ke Království času napasovat. Tady opravdu hraje čas významnou roli. Vy však nikam nespěchejte, udělejte si onen pověstný čas a vše si pořádně vychutnejte. Nebudete litovat.

Secesní vila vás vítá

Království času Protivín sídlí v prostorách nádherné secesní vily z roku 1907. Muzejní expozice obsahuje sbírku hodinářských uměleckých děl, seznámí vás s historií a tvorbou českého výrobce hodinek a hodin Prim a uvidíte velmi pozoruhodné hodinářské výrobky. Největší zajímavostí je dozajista hodinářský skvost, a to věžní stroj z 19. století od hodinářského mistra a tvůrce Ludvíka Hainze. I když se nebudete dívat na své vlastní hodinky, tak tady jich uvidíte dost a dost. Exponátů je přes 1200.

Protivín je krásný.
Protivín je krásný.

Děti ve svém živlu

O dětech již byla řeč a mělo to svůj důvod. Království času na děti myslí a je tomu uzpůsobeno i muzeum. V kreativní dílničce si mohou děti lepit, kreslit, barvit, vyrobit si hračku a mohou mít na památku také suvenýr. Ve venkovní zahradě se pak mohou vydovádět na tobogánu, houpačkách či prolézačkách. Nejspíš se připravte na to, že se v těchto místech zdržíte poněkud déle. No co, vždyť máte přece čas. Taky jak jinak když jste v Království času. Vy si svůj odpočinek určitě vynahradíte v kavárně, která je součástí objektu.

Projděte si celý Protivín

Království času není program na celý den, takže budete mít i příležitost si projít celý Protivín nebo aspoň nějaké jeho části. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1282. Protivínem protéká řeka Blanice. Za prohlídku stojí kaple sv. Václava, kaple sv. Barbory či kaple Panny Marie. Zajímavý je zdejší zámek se svým anglickým parkem. K vycházce láká přírodní památka Klokočínské louky. Patrně největším lákadlem pak je Krokodýlí zoo Protivín. Vyberte si podle svých zájmů. Je to ve vašich rukou.

Protivínský zámek.
Protivínský zámek.

Podobné články