Snad každý, kdo se narodil v České republice, alespoň slyšel o stavebnici Merkur. Mnozí si s ní hráli jako děti. Mnozí ji mají ještě doma a mnozí na ni s nostalgií vzpomínají. Tak pojďte zavzpomínat s námi do Police nad Metují, kde na počest této více než sto let staré české klasiky, otevřeli v roce 2014 muzeum. Otevřete se báječné historii kovových dílů všemožných tvarů, kotoučů, hřídelí, šroubků a matiček. Genius loci tohoto místa podtrhuje i to, že se muzeum nachází v prostorách bývalého továrního areálu Merkuru, jenž byl hlavním výrobním závodem. Vezměte celou rodinu. Dospělí zavzpomínají a děti se dozví více o tomto českém dědictví. Navíc si budete moci ze stavebnice něco postavit v dílně, a pokud vás to (opět) chytne za srdce, můžete si i zakoupit stavebnici domů.

Muzeum stavebnice Merkur nabídne Jawu 350 jako model i reálnou motorku.
Muzeum stavebnice Merkur nabídne Jawu 350 jako model i reálnou motorku.

Dlouhá a bohatá historie stavebnice

Všechno začalo v roce 1920 u Jaroslava Vancla, který ručně vyrobil první stavebnici. V těchto počátcích se díly místo šroubků a matiček spojovaly chytrým systémem háčků. To se ovšem neosvědčilo u dětské vynalézavosti, protože je háčky omezovaly v tvoření. I tak stavebnice svým progresivním přístupem předstihla podobné stavebnice z celého světa. Stavebnice si pak prošla obměnami a hledáním nejlepší verze sebe sama. Dál se stavebnice Merkur se skládala z kovových dílů ve tvaru hranolu, které měly kulaté otvory pro spojování šroubků a matiček. Díly se vyráběly z mosazi a následně byly pokoveny. Oblíbenost stavebnice měla i díky své odolnosti a variabilitě. S dalšími roky se objevovaly další díly různých tvarů, které jen rozšiřovaly možnosti. Nakonec bylo možné z Merkuru postavit vlastně cokoliv.

Muzeum stavebnice Merkur má i nabídku stavebnic k zakoupení.
Muzeum stavebnice Merkur má i nabídku stavebnic k zakoupení.

Exponáty všech velikostí

Muzeum stavebnice Merkur v Polici nad Metují vás překvapí stálou expozicí, která se nese ve dvou patrech a i v suterénu. Variabilita dílů stavebnice umožnila dosáhnout i úctyhodné kolekci všemožných exponátů. Modely malé, ale i v životní velikosti. Výčet zahrnuje stavby – mosty, budovy, továrny a také Karlštejn nebo vysílač na Ještědu. Speciální jsou velké modely Eiffelovy věže či most Tower Bridge. Z dopravních strojů jsou to automobily či motorky, letadla a vrtulníky. Vypíchnout musíme i motorku Jawa 350 v životní velikosti, která je vystavena se svou reálnou verzí. nebo i více než metr vysokou visutou lanovku, letadlo nebo ruské kolo. Nakonec vám opravdovou nostalgii způsobí jeden z nejikoničtějších modelů světa Merkuru – kolesové důlní rypadlo, jenž zdobilo krabice Merkuru v 80. letech. Model se skládá ze 2627 dílů a váží 27 kg.

Ikonické rypadlo vystavuje Muzeum stavebnice Merkur.
Ikonické rypadlo vystavuje Muzeum stavebnice Merkur.

Ocelové město Julese Verna

Největším modelem v muzeu a největší raritou je v muzeu zajisté Ocelové město Julese Verna. Vědeckofantastický román z roku 1879 poprvé představil ideu ocelového města. Ocelové město mělo být technologickým zázrakem a továrnou na všemožné nástroje zkázy. A jednu interpretaci tohoto města z dílny Jiřího Mládka najdete i vystavenou v tomto muzeu. Základní část modelu byla dokončena v roce 2006, avšak model se stále rozšiřuje. Model se sestává z Býčí věže, centrální vodárny, strojíren a hutí, těžebních věží a elektrárny. Nechybí ani budovy ubikace dělníků, expedice zbraní nebo heliport. Tento model měří na délku 6 metrů, na šířku 3,4 metry a je vysoký 2,2 metrů. Na jeho sestrojení bylo použito přes 300.000 šroubků a matiček a celkově váží Ocelové město 1,2 tuny. To už je úctyhodné viďte? A víte, že je tato merkurová stavba zapsána v Guinnesově knize rekordů?

Muzeum stavebnice Merkur vystavuje i tento model Ocelového města.
Z Merkuru je vystaven i tento model Ocelového města.

Muzeum je aktivní všemi směry

Muzeum stavebnice Merkur se neomezuje jen na statickou stálou expozici. Pravidelně jezdí na tématické výstavy po celé zemi či pořádají interaktivní workshopy. Muzeum Merkuru pořádá i občasné přednášky a prezentace o historii stavebnice, vynálezcích a technických zajímavostech. Pro děti se konají také četné soutěže a akce. V muzeu je také merkurová dílna, kde si můžete stavebnici vyzkoušet či si připomenout dětská léta. Muzeum také nabízí zážitkový a zábavný program pro základní školy. Mimo to všechno Muzeum Merkuru spolupracuje i s dalšími institucemi a muzei na pořádaní společných výstav či výměnách exponátů. Muzeum je tedy aktivní všemi směry a drží tak pevně ve svých rukou zachování odkazu stavebnice a její další popularizaci, za což patří muzeu jistě velký dík.

I vysílač na Ještědu nabídne Muzeum stavebnice Merkur.
I vysílač na Ještědu nabídne Muzeum stavebnice Merkur.

Navštivte i Muzeum papírových modelů

Neomezujte se jen na Muzeum stavebnice Merkur. A víte proč? Protože hned vedle je Muzeum papírových modelů! Tyto dvě muzea mají úzkou spolupráci a k dispozici jsou i kombinované vstupenky za zvýhodněnou cenu pro obě muzea. Poznejte historii papírové modelařiny a prohlédněte si unikátní a rozsáhlou sbírku precizně zpracovaných modelů od nejlepších modelářů v zemi. K vidění jsou ty nejmenší modely, které jsou velké jako zrnko rýže. Až po ty největší jako je například raketoplán Columbia. Expozice zahrnuje papírové modely automobilů, bagrů, letadel a vrtulníků, tanků a dalších armádních vozidel, lodí a dokonce i raketoplány či družice. Více si o tomto muzeu přečtěte v našem článku: Muzeum papírových modelů vás přenese do jiného světa. V jednom výletu tak můžete zahrnout hned dvě zajímavá muzea. A to už stojí za to.

Bitevní loď U.S.S. Arizona v Muzeu papírových modelů
Bitevní loď U.S.S. Arizona v Muzeu papírových modelů

Podobné články