Snad každý se jako dítě dostal do kontaktu s populárně-naučným technicky laděným časopisem ABC. Jistě si také vzpomenete i na několik archů z tvrdého papíru, které byly vždy uprostřed čísla, a obsahovaly díly ke složení papírového modelu. A že to byl pestrý kolorit – sportovní Ferrari, bagr Caterpillar, mezinárodní vesmírná stanice nebo stíhačka Messerschmitt. Jistě, mnozí modely přeskakovali a zajímal je primárně obsah vydání. Ovšem jsem si jist, že se našli i tací, kteří se těšili, až budou trpělivě vystříhávat dílek po dílku, a pak je v přesně daném pořadí opatrně lepit k sobě. Pro všechny, kteří propadli kouzlu tohoto koníčku, přináším pozvánku do světa papírových zmenšenin. Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují se těší na vaši návštěvu.

Model bagru Caterpillar, jeden z modelů z časopisu ABC.
Model bagru Caterpillar, jeden z modelů z časopisu ABC.

Bohatá sbírka čítá stavby, stroje i technické vymoženosti

Netradičně pojaté muzeum najdete zhruba uprostřed Broumovské vrchoviny na severovýchodě Čech. Výstavní budova se nachází hned v centru Police nad Metují a paradoxně hned vedle Muzea papírových modelů leží i Muzeum stavebnice Merkur. Muzeum bylo otevřeno v roce 2012 a za dobu své existence se značně proslavilo. Pro návštěvníky je připravena bohatá stálá expozice mezi nimiž se nachází modely moderních i historických staveb, lodí, letadel a vrtulníků, civilních i vojenských vozidel nebo i vesmírných raket. Celkem se jedná o více než 1200 exponátů což znamená status největší sbírky svého druhu v České republice. Papírové modely jsou přitom z různých období. Najdeme jak ty moderní, tak i modely z ABC, klasické Miniboxy, až se dostaneme k nejstarší známé „vystřihovánce“ ze 16. století.

Navštivte Muzeum papírových modelů a obdivujte jemnou práci a trpělivost modelářů.
Navštivte Muzeum papírových modelů a obdivujte jemnou práci a trpělivost modelářů.

Muzeum se zapojuje do výstav po celé zemi

Mimo stálou expozici muzeum hostí i dočasné výstavy a různé kulturní události. Můžeme například vypíchnout speciální expozici zaměřenou na letadla a vrtulníky všech druhů, výstavu modelů závodních dakarských speciálů, expozici modelové železnice a spoustu dalších. Muzeum také tradičně vystavuje na výstavě Modelářský svět v Brně. Mimo výstavy má muzeum interaktivní prohlídky spojené s výtvarnou reakcí na expozici. Můžete si vy i vaše ratolesti vyzkoušet připravenou dílničku a nějaký model si postavit hned na místě. Pro extra nadšené děti pořádá muzeum také příměstské tábory zaměřené právě na modelářskou činnost.

Přes metr vysoký detailní model raketoplánu Columbia.
Přes metr vysoký detailní model raketoplánu Columbia.
Legendární Dirkon, funkční fotoaparát z papíru na klasický film.
Legendární Dirkon, funkční fotoaparát z papíru na klasický film.

Prohlédněte si i Polici nad Metují

Muzeum papírových modelů otevírá vždy, kromě úterků a střed. Mimo letní sezónu navíc nabízí všem návštěvníkům prvního pondělí vstup zadarmo. Navíc je pro turisty nachystáno milé překvapení. Vstupenka vás opravňuje pro vstup také do Muzea Města Police nad Metují, a také do staré roubené školy z 18. století. Police nad Metují není velké město, ale má toho pro návštěvníky hodně co nabídnout. Můžete se podívat třeba na potok Ledhujka jenž protéká městem a vlévá se do Metuje. Nebo si udělat procházku na jeden z kopců, které obklopují město.

Police nad Metují se nachází severně od krásného pohoří Orlických hor.
Police nad Metují se nachází severně od krásného pohoří Orlických hor.

Podobné články