Provozovatelé zimních středisek si postupně uvědomují, že lidé, kteří si chtějí zalyžovat mají taky děti a obvykle je na hory berou s sebou. Malí návštěvníci se však musí nějak zabavit a nejlépe tím, co dělají jejich rodiče. Nejlepší cestou jak skloubit zájmy dospělých a dětí. Vytvoření vhodných podmínek, které umožňují vzájemné soužití v zimních horách. Jedním z takových ukázkových míst je SKI areál Soláň Rožnov pod Radhoštěm v Beskydech.

Na Soláň můžete přijít kdykoliv.
Na Soláň můžete přijít kdykoliv.

V srdci Vsetínských vrchů

Rekreační a sportovní středisko najdete na severovýchodních svazích hory Soláň (861 m n. m.) v centru Vsetínských vrchů, a to mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Velkými Karlovicemi (jen pro zajímavost, ve Velkých Karlovicích se natáčel televizní seriál Doktor Martin). Jedná se o jedno z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších středisek zimních sportů ve Zlínském kraji. Historie SKI areálu Soláň spadá až do 60. let 20. století. Největší rozmach však byl po roce 1980. Významným krokem vpřed se stalo zprovoznění systému zasněžování technickým sněhem a úpravy sjezdovek moderní rolbou. Přibylo i umělé osvětlení pro večerní lyžování.

Vsetínské vrchy jsou krásné.
Vsetínské vrchy jsou krásné.

Pokročilí lyžaři i děti

SKI areál má v současné době čtyři vleky a sedm sjezdovek. Sjezdové tratě jsou svými parametry vhodné jak pro velmi pokročilé lyžaře, tak pro začátečníky a rodiny s dětmi. Závodní sjezdovka (obtížnost černá) má délku 300 metrů s převýšením 100 metrů. Tady můžete lyžovat i večer. Další tři sjezdovky jsou červené s délkou tratě od 300 do 800 metrů a převýšením od 100 do 140 metrů. Poslední dvě tratě mají obtížnost modrá. Jedna sjezdovka je turistická s délkou 900 metrů a převýšením 140 metrů. Další dvě sjezdovky jsou určeny vyloženě pro děti, a to s délkou 100 metrů a převýšením pouhých 20 metrů.


Ze svahu do bazénu

Ve středisku nechybí ski servis, půjčovna lyžařského a snowboardového vybavení a provozuje se lyžařská škola. Návštěvníkům je k dispozici velké parkoviště. Přijet se však dá rovněž autobusem. Takzvané skibusy jezdí jak od Rožnova pod Radhoštěm, tak od Velkých Karlovic. Výstupní stanicí je vždy Čarták, odkud je to již jen patnáct minut pěšky. Na lyžaře a vůbec všechny návštěvníky je na Soláni pamatováno snad po všech stránkách. Přímo v sousedství sjezdových tratí stojí vyhlášená horská chata Soláňka. Nejenom, že tady dobře vaří, ale zájemci se mohou i ubytovat. Součástí služeb této chaty je rovněž krytý bazén, takže o opravdovou relaxaci není vůbec nouze.

Nedaleko jsou Velké Karlovice.
Nedaleko jsou Velké Karlovice.

Pěší turistika i běžky

Zimní hory pochopitelně nejsou určeny jen milovníkům lyžování. Kdo se rád projde zasněženou krajinou, určitě nebude litovat námahy. Ze Soláně je dobře vidět na masiv Radhoště, dále na vrcholky jako je Smrk, Lysá hora či hřeben Javorníků. Při krásném a jasném počasí můžeme zahlédnout i vzdálené Jeseníky či na opačné straně Malou Fatru. Okolí SKI areálu Soláň disponuje přímo ukázkovou běžeckou trasou Bumbálka – Soláň – Vsacký Cáb. Tato hřebenovka patří k dosti vyhledávaným a oblíbeným. Překrásné přírodní horské scenérie doslova uchvátí každého a obvykle se sem pak rád vrací.


Podobné články