Máte rádi pohádku Pyšná princezna? Navzdory všem různým krásným pohádkám, patří Pyšná princezna k těm nejvíce oblíbeným a není divu, že se pořád čas od času reprízuje. Jak to však souvisí s cestováním? Svým způsobem tak trochu ano. Jedna ze scén se totiž odehrává u nevšední přírodní památky a tu můžete navštívit také vy. Někdo už nejspíš tuší, které místo máme na mysli. Ano, je to ona pověstná Panská skála čili Varhany. Byli jste zde už někdy a viděli tu zajímavost na vlastní oči? Vskutku je o co stát.

Kousek od Kamenického Šenova

Národní přírodní památka Panská skála leží na katastru Kamenického Šenova, okres Česká Lípa, v Libereckém kraji. Obecně jde o oblast Lužických hor. Panská skála je nejstarším chráněným geologickým útvarem v České republice. Jde o pozůstatek čedičového návrší (597 m n. m.) vyčnívajícího z náhorní plošiny. Zavítat sem můžete s celou rodinu či kamarády a klidně mějte sebou rovněž psího parťáka.

Sloupy jako varhany

Panská skála je vlastně čedičovou skálou se sloupcovitou odlučností. Sloupce jsou až 15 metrů dlouhé a mají 20 až 40 centimetrů v průměru. Útvar tak na první pohled připomíná píšťaly varhan, odtud tedy druhé pojmenování Varhany. Panská skála je součástí Verneřického středohoří a tudíž je v okolí dost a dost možností toulat se místní přírodou. Využijte toho dle svého gusta. Samozřejmě, že samotná Panská skála je velmi fotogenická, takže klidně dejte průchod fotografické vášni. Tahle národní přírodní památka si pozornost zaslouží.

Nejen Krasomila s Miroslavem

Filmaři mají Panskou skálu rádi už dlouho. Pohádka Pyšná princezna se natáčela v roce 1952. Kolem zdejších Varhan se však neproháněla pouze princezna Krasomila s králem Miroslavem. Tak například v roce 2011 zde natáčeli Francouzi film o čaroději Merlinovi a roku 2020 zase skála posloužila pro záběry pohádky Hodinářův učeň. Kdo ví, jaká umělecká budoucnost tohle místo ještě čeká. Prostě, je co obdivovat nejen na živo, ale i na filmovém plátně.

Stezky a parkoviště na dosah

Kousek od Panské skály se nachází parkoviště, kde najdete rovněž turistické informace a sociální zařízení. Okolo pak vede cyklostezka Varhany a také tři turistické značené cesty. Modrá od Nového Boru, žlutá od Žandova a zelená od Kamenického Šenova. Přímo od Panské skály je krásný výhled na Kamenický Šenov. Pod skálou pak najdete malé jezírko. Na úpatí Panské skály stojí Mariánský sloup postavený na památku tovaryše a vdovy, kteří zde umrzli 18. ledna 1739. Pokud budete mít zájem a chuť, můžete se ještě vydat za mohutnější skalní stěnou, která je na blízkém Zlatém vrchu.


Podobné články