Slovensko je samo o sobě celkově velmi krásná země. Prakticky zde najdete vše co vaše cestovatelské srdce ráčí a můžete si dobře vybírat. Velká a známá místa o svou pozornost nikdy nepřijdou, což ovšem neplatí o těch menších a spíše tak trochu „schovaných“. Přesně takovým místem je Haluzická soutěska, přírodní skvost Trenčínského kraje. Udělejte si krásný a přitom nenáročný výlet do lůna zdejších lesů.

Přírodní památka v západním Slovensku

Haluzická soutěska (slovensky Haluzická tiesňava) je přírodní památka nacházející se v blízkosti obce Haluzice v okrese Nové Mesto nad Váhom. Jde o Trenčínský kraj a tedy o západní část Slovenska. Z našich Beskyd sem zase není tak moc daleko a návštěvu soutěsky můžete spojit s vašim delším pobytem u slovenských sousedů. Sami brzy zjistíte, že statut přírodní památky je zde naprosto zasloužený. Tak vzhůru na cestu.

Soutěska skoro jako prales

Přírodní památka Haluzická soutěska vznikla erozní činností Haluzického potoka. Soutěska je dlouhá 1 km, široká 200 m a hluboká 50 m. Celkově se rozkládá na ploše 3,5 ha. Celé okolí je zalesněné a ne nadarmo připomíná tropický prales. Jen s tím rozdílem, že tady zažijete opravdu běžné evropské přírodní podmínky. Vydat se sem můžete po čase klidně znovu. Místní příroda totiž stále pracuje a postupně tak mění podobu Haluzické soutěsky.

Budete mít co obdivovat

Procházka Haluzickou soutěskou není jen tak. Věřte, že budete mít co obdivovat. Spatříte krásné vodopády či technickou památku v podobě hráze. Prohlédnete si historickou památku, a to konkrétně zříceninu románského kostela ze 13. století s hradištěm. Určitě si vezměte fotoaparát nebo aspoň mobil, ať si můžete zachytit vše, co vás zaujme. Prostě si užijete divokou přírodní scenérii.

Vede zde naučný chodník

Haluzickou soutěskou vede lesnický naučný chodník. Projdete se rovněž po stylovém dřevěném mostě či po dřevěném schodišti, které dokonale zapadá do místní přírody. Nechybí ani informační tabule a odpočívadlo. Trase je snadná a tedy vhodná pro celou rodinu, tedy i pro menší děti. Samozřejmě, že můžete vzít rovněž svého psího člena rodiny. Přístup do Haluzické soutěsky není od obce Haluzice nijak daleko a trasa je značená směrovníkem.

Malá vesnička Haluzice

Haluzice představují opravdu malou vesničku, která je od Nového Mesta nad Váhom vzdálená 10 kilometrů. Leží již v podhůří Bílých Karpat. První písemná zmínka pochází z roku 1398, ale osídlení zde pravděpodobně bylo ještě dříve. U obecního úřadu je oficiální parkoviště, kde můžete zanechat svůj vůz a odtud se pak vydáte k Haluzické soutěsce. Celkově pak jde o oblast Bošácké doliny. Tak vzhůru za zážitky.


Podobné články