Vydejte se na Černohorské rašeliniště v Krkonoších

Jezdíte rádi do Krkonoš? A znáte je opravdu dobře? Krkonoše jsou velmi rozsáhlé, takže se dají poznávat stále a člověk nejspíš nikdy nebude mít pocit, že tyto hory zná dokonale. To ovšem nijak nevadí, možná je to i dobře, aspoň je se pořád na co těšit. Tak třeba, už jste navštívili zdejší Černohorské rašeliniště? Někdo zcela jistě a jiní mají důvod se sem vydat. Neváhejte, seznámíte se s unikátní přírodou našich nejvyšších hor. Směle do toho.

Příroda zaujme na první pohled.
Příroda zaujme na první pohled.

Kousek od Jánských Lázní

Za přírodní rezervací Černohorské rašeliniště je třeba se vydat do Královéhradeckého kraje. Místo je kousek od Jánských Lázní v okrese Trutnov. Černohorské rašeliniště najdou zájemci v sedle mezi Černou a Světlou horou. Jedná se o největší rašeliniště lesního typu v Krkonoších, jehož stáří se odhaduje na neuvěřitelných 6 000 let. Celková rozloha čítá 66 hektarů. Udělejte si tedy pozoruhodný výlet k tomuto místu.

Krásně upravená stezka.
Krásně upravená stezka.

Podmáčené horské smrčiny

Samotné Černohorské rašeliniště tvoří podmáčené horské smrčiny, místy s otevřenými plochami, kde má dominanci nízká rašeliništní vegetace lemovaná porosty kleče. Najdete zde rostliny jako je např. klikva maloplodá, kyhanka sivolistá, blatnice bahenní či několik druhů horských ostřic. Černohorské rašeliniště je rovněž celkem fotogenické, takže můžete mít zajímavé snímky, ale to už opravdu záleží na vás.

I zde se to hezky šlape.
I zde se to hezky šlape.

Využijte naučné stezky

Při výpravě k Černohorskému rašeliništi je dobré využít zdejší okružní naučné stezky. Dlouhá je pouze 3,5 km. Začíná u lanovky. Nejprve se vydáte z Jánských Lázní na vrchol Černé hory, tam se dostanete snadno lanovkou zvanou Černohorský express. Odtud pokračujete k hotelu Černá Bouda a následně po červené turistické značce. Na rozcestí Václavák se dáte po žluté turistické značce. To nezní vůbec špatně, že?

Výhledy jsou parádní.
Výhledy jsou parádní.

Lanovka a rozhledna

Zmíněná lanová dráha z Jánských Lázní na Černou horu byla postavena a uvedena do provozu v roce 1928. Tedy ta původní samozřejmě. Nová lanovka zahájila provoz roku 1980. Tím tohle všechno nekončí. Následovala přestavba v roce 2006, která snížila dobu jízdy z 12,8 na 7,4 minuty a zvýšila přepravní kapacitu ze 400 na 1 500 osob jedním směrem. Z původní lanovky zůstala v nadmořské výšce 1 289 m zachována podpěra, dnes v podobě rozhledny Panorama. Vyhlídková plošina je ve výšce 21 metrů.


Mohlo by se ti líbit