Máte rádi med? Mnozí z vás jistě ano a není divu. Med je dobrý sám o sobě či jako ingredience různých jiných pokrmů. Všichni pak dobře víme, komu vděčíme za vskutku kvalitní med. Včely jsou neodmyslitelnou součástí přírody a lidského života. Památník včelích matek tak vlastně jasně dává najevo, proč vznikl a seznámit se s ním můžete i vy. Stačí k tomu málo. Naplánujte si výpravu k tomuto zajímavému a neobvyklému místu východních Čech.

Včelám vděčíme za mnohé.
Včelám vděčíme za mnohé.

S úctou k včelařské tradici

Památník včelích matek najdete u obce Kukle, okres Svitavy, v Pardubickém kraji. Místo je součástí lesního komplexu Brand, který se rozkládá mezi městy a obcemi Svitavy, Javorník, Kukle, Mikuleč a Opatov. Památník včelích matek má připomínat včelařskou tradici, která v tomto regionu vždy byla. Místní včelaři byli svého času vyhlášenými odborníky a současní zdejší obyvatelé chtějí někdejší slávu nejen připomínat, ale také s ní seznamovat návštěvníky.

Kdysi zde stála oplozovací stanice

Místo pro Památník včelích matek nebylo zvoleno jen tak. Má svůj jasný význam. Právě tady totiž měli původní němečtí včelaři počátkem 20. století oplozovací stanici včelích matek. Stál zde dřevěný včelín a několik malých úlů – oplodňáčků. Dnes uvidíte renovovanou studnu s funkčním rumpálem, upravenou louku, několik exponátů včelích úlů, dřevěný altán s ukrytou včelařskou symbolikou a několika zajímavostmi ze světa včel.

V úlu je práce dost.
V úlu je práce dost.

Kamenný památník se jmény včelařů

V roce 1932 byl na onom místě instalován kamenný památník se jmény zasloužilých včelařů, a to v čele s Franzem Thomasem, ředitelem tkalcovské školy a vedoucím včelařské stanice. Památník je nyní opraven. Památník včelích matek vybudovaly společnými silami instituce Mikroregion Svitavsko a Lesy České republiky. Jak se jim jejich snažení povedlo můžete zhodnotit sami při vaší návštěvě.

Na cestu pěšky či na kole

K Památníku včelích matek lze vyrazit buď klasicky pěšky nebo na kole. Obojí je možné. Nejlépe je začít u svitavského rybníku Rosnička a po lesní cestě od Kuklí či od Opatovce. Trasu zvládnou rovněž děti a také váš případný psí společník. Prostě, ideální pro celou rodinu, tak neváhejte. Poznáte krásně upravené místo, a to vlastně kousek od Svitav.

Obec Kukle.
Obec Kukle.

Kukle, na hranici Čech a Moravy

Zmíněná obec Kukle je jen pouhých pět kilometrů od Svitav. První písemná zmínka pochází z roku 1748. Vesnička leží na historické hranici Čech a Moravy a na okraji obce můžete spatřit hraniční kámen. Kukle je na trase naučné stezky Českomoravské pomezí a také tudy vede zelená turistická značka Vendolí – Ostrý kámen – Javornický hřeben – Kukle – U pramenů Svitavy. Pobyt si tudíž můžete zpestřit dle vlastního uvážení.


Podobné články