Víte, které místo v Evropě vám nabídne pohled na půlnoční slunce a zároveň můžete spatřit i pověstnou polární záři? Někdo ví, někdo ne a jiný tam už třeba byl. V každém případě taková cesta stojí za to a je vcelku dostupná. Stačí se vydat do Norska na místo zvané Nordkapp. Teď už se možná sami lépe orientujete. Norsko je častým cílem výprav, ale zdaleka ne všichni zamíří až úplně na sever. Nordkapp je sice hodně navštěvovaný, nicméně je to dobrý cíl a zážitek, který ještě dlouho utkví v mysli cestovatele. Dokonce sem vede asfaltová silnice, která byla zprovozněna již v roce 1956.

Místo, které je i není nejsevernější

Nordkapp znamená česky Severní mys. Je to 308 m vysoký skalní útes a celková rozloha území činí 924 km čtverečních. Nedaleko Nordkappu se nachází výběžek Knivskjellodden, který je asi o 1500 m severněji. Za nejsevernější místo Evropy je však oficiálně považován právě Nordkapp. Oba zmíněné útesy jsou na ostrově, kam vede podmořský tunel. Podívat se můžete pochopitelně na obě místa.

Minolta DSC

Tady se setkávají vody moří a oceánů

Nordkapp leží 2000 km od severní pólu, a to na březích Barentsova moře. V místě se zároveň setkávají vody Norského moře, Atlantského oceánu a Severního ledového oceánu. Výběžek dostal jména na památku kapitána Richarda Chancellora, který roku 1553 hledal severní mořskou cestu do Číny. Na Norřdkappu můžete navštívit muzeum s expozicí o prvních expedicích, které sem dorazily.

Nenechte si ujít půlnoční slunce

Pokud už dorazíte až na Nordkapp, v žádném případě si nenechte ujít pohled na půlnoční slunce. Patrně nikde jinde (nebo jen vzácně) se vám něco podobného nenaskytne. Už samotný fakt, že v noci vidíte slunce, je pozoruhodný. Když budete mít štěstí, můžete spatřit také hodně vychvalovanou polární záři. Kdo jednou viděl, touží vidět opakovaně.

Obří globus i zajímavý monument

Jistým symbolem nejsevernějšího evropského místa je velká maketa zeměkoule v podobě ocelového globusu. Stojí zde od roku 1978. Jedná se patrně o nejvíce fotografované místo Nordkappu a zároveň jsou odtud nádherné výhledy. Trochu ve stínu globusu je monument Northkalott – cesta půlnočního slunce. Nezapomeňte na něj, až budete zdejším areálem procházet a obdivovat norskou přírodu.

Můžete být členy prestižního klubu

Víte, že se stanete členy prestižního klubu? Ano, je to tak. Každý, kdo osobně navštíví Nordkapp, může být členem The Royal North Cape Clubu. Nikomu jinému se klub neotevře, jen těm, kdo vkročí na Nordkapp. Členství je spíše otázkou jisté cestovatelské prestiže, ale proč si to nechat ujít, že…


Podobné články