Dámy a pánové, pohodlně se usaďte a představte si kolem sebe stromy a skály, na zemi fialové vřesy a jehličí, a nad hlavami modré nebe. Vezmeme vás totiž do přírody. Konkrétně na severozápad Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko – Máchův kraj, do Přírodní památky Husa. Přírodní památka se nachází na stejnojmenném kopci ve výšce 449 m n. m. Nevelká oblast se rozkládá na 4,5 hektarech na pískovcové plošině a je chráněná s ohledem na pískovcové geologicko-morfologické jevy. Skalních pískovcových útvarů uvidíte celou kolekci. Je to takový schovaný geologický ráj, který si můžete projít, třeba na procházce po staré Husí cestě, která vede okolo. Nechte se inspirovat k dalšímu výletu do přírody.

Přírodní památka Husa má své jméno podle této skály. Poznáte tvar husy?
Přírodní památka Husa má své jméno podle této skály. Poznáte tvar husy?

Geologicky významná lokalita

Přírodní památka Husa je velmi zajímavá nejen pro geology. My vám s tím trošku pomůžeme, aby vám žádná geologická zajímavost neutekla. Na místě této přírodní památky hledejte například železité inkrustace (rozpouštěním železa se vrstvy pískovce zbarví), škrapy (prohlubně – rýhy, žlábky nebo hřebeny), voštiny (malé skalní jamky připomínající včelí plástve), pískovcové stalagmity nebo také skalní pyramidy. Hranici chráněného území tvoří strmé skalní stěny. Nahoru se dostanete úzkou skalní průrvou z jižní strany. Skalní útvary mají charakteristické vrstvení pískovce. Nejvíc vás ale jistě zaujme skalní hřib, který svým tvarem má připomínat husu. Odtud zřejmě památka dostala svůj název.

Nejzajímavější jsou geologicko-morfologické jevy.
Nejzajímavější jsou geologicko-morfologické jevy.

Vydáte se Husí cestou?

Okolo Husy vede takzvaná Husí cesta – historická trasa na pomezí Libereckého a Ústeckého kraje. Poprvé byla zaznamenána na mapě josefínského mapování (1764 – 1768), přičemž její historie pravděpodobně sahá až do středověku. Původní úsek mezi Dřevčicemi a Martinskými stěnami zanikl během kolektivizace, avšak díky iniciativě Roverských patriotů a podpory města Dubá byla tato část cesty obnovena a vyznačena žlutou turistickou trasou. Dobrovolníci cestu zpevňovali, čistili a zprůchodňovali, přičemž současná trasa navazuje na hlavní červenou stezku, vedoucí přes přírodní památky jako Martinské stěny a Krápník. Pro cyklisty byl zřízen „Husí okruh“, propojený s dalšími regionálními trasami.

Husí cesta má velmi dlouhou historii.
Husí cesta má velmi dlouhou historii.

Třeba k další přírodní památce nedaleko

Tam na vysoké stěně pískovcových skal, nachází se borové lesy. Mluvíme o Přírodní památce Martinské stěny, jenž se nachází velmi blízko k Huse. Stezka vede po stěně s úchvatným výhledem do údolí. Projděte se po pěšině, která je kvůli písku téměř bílá. Žijí zde vzácná společenstva bezobratlých živočichů. Jedním z nich je pavouk slíďák vřesovištní, který se v České republice nachází jen na pár místech právě v CHKO Kokořínsko. Doma je zde také sklípkánek hnědý. Podobně jako na Huse, je povrch posetý překrásnými fialovými vřesy a lišejníky. Budete-li mít štěstí, mezi vřesy se bude schovávat ještěrka obecná. Je to vskutku překrásný kout přírody, který stojí za návštěvu.

Po Husí cestě se můžete vydat do blízké přírodní památky Martinské stěny.
Po Husí cestě se můžete vydat do blízké přírodní památky Martinské stěny.

Podobné články