Bývaly doby, kdy cestování znamenalo obětovat tomu velké množství času, být v nepohodlí a mnohdy hlavně šlapat po svých. Když bylo dobře, tak se jelo na koni a ti šťastnější (movitější a urozenější) třeba v kočáře. Není divu, že si lidé i odvětví dopravy chtěli usnadnit a zpříjemnit. Počátky byly různé a k jistému rozvoji lze bezpochyby zařadit koněspřežku z Českých Budějovic do Lince. Více můžete poznat právě v Muzeu koněspřežky, takže je na vás, kdy zavítáte na jih Čech a do programu si zařadíte danou expozici. Litovat určitě nebudete.

Muzeum koněspřežky nepřehlédnete.
Muzeum koněspřežky nepřehlédnete.

Cílem je jihočeská metropole

Zmíněná koněspřežka byla vybudována v letech 1825 až 1832 a jednalo se o železniční trať na které byly vozy tažené koňmi. V té době byla koněspřežka z Českých Budějovic do Lince nejdelší na evropském kontinentu. Muzeum koněspřežky dnes najdete právě v Českých Budějovicích, a to v někdejším strážním domku v Mánesově ulici. Objekt je národní kulturní památkou. Najdete zde expozici s názvem Strážní domky a drážní strážníci na území koněspřežní železnice České Budějovice – Linec (v roce 1836 byla prodloužena až do Gmundenu). Klidně na prohlídku vezměte i děti, určitě se nudit nebudou.

Malá replika někdejšího nákladního vozu.
Malá replika někdejšího nákladního vozu.

Součástí nákladového nádraží

Strážní domek č. 1, jak zní celý oficiální název muzejního objektu, byl kdysi součástí areálu nákladového nádraží. Domek byl určen pro hlídače celého nádraží. Je zajímavé, že v roce 1977 byl domek přemístěn o zhruba 10 metrů, a to kvůli rozšíření ulice. Zároveň došlo k jeho rekonstrukci. Nyní je tady stálá expozice, která popisuje jak historii strážních domků tak i život hlídačů. Každý hlídač – drážní strážník, měl po sebou úsek dlouhý přibližně 2,8 km a na něm vykonával ostrahu i nejzákladnější údržbářské práce.

V této budově byl kdysi tzv. Strážní domek.
V této budově byl kdysi tzv. Strážní domek.

Památky spojené s železnicí

Muzeum koněspřežky vám nabídne rovněž informace o památkách spojených s koněspřežskou železnicí na území Českých Budějovic. Prohlídka je doplněna o dokumentární a hrané filmy z historie koněspřežky. Ke zmíněným památkám patří Lannova loděnice, kde se stavěly lodě. Dále pak hostinec U Zelené radosti, původní zájezdní hospoda a Nisslův dům, v němž se nacházela pokladna pro osobní přepravu a také úřadovny železnice. K památkám patřil rovněž C.k. solní sklad. V původní podobě se už nedochoval, protože značná část byla zbourána v roce 1902 kvůli výstavbě gymnázia.

Podrobná mapa v muzejní expozici.
Podrobná mapa v muzejní expozici.

Koně zde byly celkem dlouho

Možná nevíte jistou pozoruhodnost. Přesně 15. prosince 1872 byl vypraven z Lince poslední vlak tažený koňmi a tímto definitivně skončila koněspřežka jako taková. Koně zde tedy jezdily dlouhých 40 let. Z původních 53 strážních domků se dochovalo 22, ovšem z mnohých jsou spíše ruiny. Další domky jsou dávno přestavěny a pouze zlomek jich má původní podobu. Muzeum koněspřežky provozuje Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Přejeme příjemnou, bezpochyby zajímavou, prohlídku.


Podobné články