Podzemí má vždy něco do sebe. Je tak trochu tajemné, je obdivuhodné, je krásné, je inspirativní. Ostatně, sami si můžete dodat další příměry, které vás napadnou. Do podzemních prostor se obvykle vydáváme všichni rádi, a to jak do chodeb vybudovaných lidmi, tak do jeskyní, které vytvořila příroda. Česká republika takových možností nabízí vcelku hodně. Znáte například historické podzemí Litoměřic? Někdo určitě ano a ti další mají důvod se sem podívat. Zkrátka a dobře, prohlédněte si ono historické podzemí královského města Litoměřice. Udělejte si prima výlet.

Stará radnice v Litoměřicích, dnes sídlo muzea.
Stará radnice v Litoměřicích, dnes sídlo muzea.

Hurá do Českého středohoří

Někdejší královské město Litoměřice najdete v Ústeckém kraji, což je turistická oblast České středohoří. V samotném centru snadno najdete vstup do katakomb a historického podzemí Litoměřic. Nebudeme vás zbytečně napínat, jde o dům č. p. 21 na Mírovém náměstí, kde je rovněž oblíbený Radniční sklípek (otevřen v roce 1993). Jde o renesanční dům s barokním vrstveným štítem. Právě zde byl v roce 1975 otevřen vstup do prohlídkové trasy části historických sklepů. Vezměte tedy sebou celou rodinu či partu kamarádů a vydejte se do prostor, jenž jsou očím na denním světle skryty.

Litoměřické podzemí vypadá trochu tajuplně.
Litoměřické podzemí vypadá trochu tajuplně.

Tři podlaží chodeb

Podzemní sklepy mají tři podlaží a byly postupně vybudovány z hospodářských důvodů, a to od středověku. Propojeny jsou chodbami. Síť těchto podzemních chodeb je dlouhá zhruba 3 kilometry a veřejnosti je přístupná trasa o délce 366 metrů. Původně měly chodby několik kilometrů a spojovaly kostely a kláštery v Litoměřicích a okolí. Dnes si můžete projít podzemí přímo pod jedním z největších náměstí v České republice, tedy Mírovém náměstí (plocha má skoro 2 hektary). Historické podzemí slouží rovněž jako lapidárium Vlastivědného muzea Litoměřice. Konají se tady kulturní a společenské akce.

Mírové náměstí v Litoměřicích.
Mírové náměstí v Litoměřicích.

Projděte si celé Litoměřice

Samozřejmě by byla škoda si neprojít celé Litoměřice nebo aspoň historické centrum a nejbližší okolí. Litoměřice leží na soutoku řek Labe a Ohře, a to na západním okraji Polabské nížiny. Jde o vinařské centrum severních Čech. Najdete tady gotický hrad, Vlastivědné muzeum Litoměřice, zachovalé hradby. Například z hradebních parkán je krásný výhled na panorama Českého středohoří, hrad Hazmburk či horu Říp. Pokud budete mít zájem a chuť, tak se vydejte na pěší výpravu na blízký vrch Radobýl.


Podobné články