Není výlet jako výlet, a to je věru dobře. Ať už se člověk vypraví kamkoli a kdykoli, má šanci vždy zažít něco nového, zajímavějšího, inspirujícího a nečekaného. A podobně jako když herci říkají, že není malých rolí, tak my říkáme, že není malých výletů. Tedy obrazně pojato. Malý výlet má totiž takovou váhu, jakou mu vy sami dáte a proto i menší výšlap se může stát doslova nezapomenutelným. Udělejte si například výlet na Maxův klauz v Beskydech. Není to náročné, ale určitě nebudete litovat svého času a námahy. Zároveň budete mít možnost se seznámit s něčím novým. Takže hurá do toho.

Maxův klauz, klidné a hezké místo.
Maxův klauz, klidné a hezké místo.

Klauz je nádrž

Maxův klauz najdete v okrese Frýdek-Místek v Moravskoslezském kraji. Konkrétně tedy v blízkosti obce Bílá. A jen tak mimochodem, víte vlastně co je to klauz? Snadná odpověď. Maxův klauz čili také Maxova nádrž. Klauz je splavovací nádrž. Náš Maxův klauz je splavovací nádrží na říčce Smradlavka (uvádí se rovněž i název Velká Smradlavá). Vydat se sem můžete sami, s celou rodinou, partou kamarádů nebo i v doprovodu vašeho psího přítele. To už je prostě plně ve vašich rukou.

Technická zajímavost

Dílo zvané Maxův klauz je vlastně zajímavou technickou památkou. Jde o největší klauz se sypanou hrází v lokalitě Beskyd. Délka hráze je 30 metrů, výška 8 metrů a objem nádrže činí 15 500 metrů krychlových. Maxův klauz byl vybudován roku 1836 pro zachycení vody k plavení dřeva. Své jméno má nádrž na počest olomouckého arcibiskupa Maxmiliána Josefa Sommerau-Beckha. Místo je vcelku fotogenické, tak mějte sebou foťák nebo mobil, ať si zaznamenáte své zážitky z výpravy.

V Bílé můžete vidět i takové stylové domečky.
V Bílé můžete vidět i takové stylové domečky.

Pěšky i na kole

K Maxovu klauzu se můžete vydat jak pěšky, tak třeba na kole. Nejlepší přístup je z již zmíněné obce Bílá, a to po zelené turistické trase. Není třeba se obávat nějakých komplikací na cestě. S klidem v duši můžete na cestu vyrazit i s dětmi a následně se všichni seznámíte s atraktivním vodním dílem uprostřed beskydských hvozdů. Naši předkové své práci rozuměli a dobře věděli, proč to či ono dělají. Dochovaná díla svědčí, že práci odvedli víc než mistrovsky.

Projděte si obec Bílá

Vesničku Bílá nenechejte bez většího povšimnutí. Za pozornost stojí arcibiskupský lovecký zámeček, kostel sv. Bedřicha, přírodní památka Lišková či Národní přírodní rezervace Salajka. Velmi zajímavá je obůrka Bílá s volně žijícími muflony, jeleny, daňky, srnčí zvěří a divočáky. V těsné blízkosti obce Bílá pak vede historická hranice mezi Moravou a Slezskem. Tak ať se vám celý výlet vydaří k plné spokojenosti.

Bílá - Třeštík, podívejte se při procházce třeba i sem.
Bílá – Třeštík, podívejte se při procházce třeba i sem.

Podobné články