Každý tulák, tramp, táborník a vůbec cestovatel moc dobře ví, že jsou místa, která vás prostě osloví na první dobrou. Mají zkrátka své jedinečné kouzlo a díky tomu se zde cítíte dobře a máte potřebu vše dokonale projít, poznat a vychutnat si atmosféru plnými doušky. Skalní hrad Pařez tohle všechno splňuje bezezbytku. Ano, někdo může mít jiný názor, ale to je normální. Jistě se však všichni shodneme, že udělat si sem vandr je hodně dobrý nápad. Tak jdeme na to, není nač čekat.

Nádherné skály.
Nádherné skály.

Na okraji Prachovských skal

Ať už pojedete odkudkoli, cílem bude Královéhradecký kraj, a to Český ráj. Na okraji Prachovských skal u obce Holín, okres Jičín, je kulturní památka skalní hrad Pařez. Nachází se mezi Pařezskou Lhotou (součást Holína) a osadou Blata. Můžete si to tady projít jak je vám libo a prožít kolik času chcete. Nespěchejte a dejte průchod své fantazii a smyslu pro romantiku. Bez obav jeďte s celou rodinou a třeba i se psím parťákem.

Patrné zbytky hradební zdi.
Patrné zbytky hradební zdi.

Zřícenina i labyrint

Skalní hrad Pařez byl dříve známý také jako Husí nůžka. Jeho historie sahá do roku 1403 a jako první majitel je zmiňován Petr z Pařezu. Dnes je Pařez sice zřícenou, nicméně jsou zde dochované světničky tesané do pískovce a doslova celý labyrint skalních těchto světniček. Podle archeologických poznatků byl hrad opuštěn už v první polovině 15. století a od té doby prakticky chátral. Určitě zde budete mít dost příležitostí k fotografování.

Bezpečný pohyb na místě.
Bezpečný pohyb na místě.

Gotický hrad

Pařez byl vystavěn jako gotický hrad se čtvercovou kamennou věží a její zbytky jsou tady dodnes viditelné. Stavitelé rovněž vybudovali zajímavý systém vodních nádrží, který bylo možné vypustit a rozbahnit tak okolí hradu. Tohle opatření mělo případným útočníkům ztížit dobývání. Vám může pobyt znepříjemnit jen eventuální špatné počasí, jinak máte všechno ve svých rukou. Odcházet bude určitě plni dojmů.

Pohodlné vstupy.
Pohodlné vstupy.

Přístup je snadný

Ke skalnímu hradu Pařez je vcelku snadný přístup. Neměl by být žádný zásadní problém. Vede sem červená turistická značka z centra Prachovských skal kolem koupaliště Pelíšek, případně pojedete autem přes Pařezskou Lhotu směrem na Blata a kousek od hradu je parkoviště. Projít se můžete rovněž od železniční zastávky Hrdoňovice a po žluté turistické značce (zhruba 2 km) až k hradu. Cestou poznáte krásné místo zvané Grand Canyon.


Podobné články