Vojenská služba už dávno není povinná a naše armáda je plně profesionální. Stále však je dost těch, kteří si základní vojenskou službu odkroutili a ledacos v ní zažili. Mimo jiné mohli během „zelených“ let zavítat i do vojenských výcvikových prostorů a poznat zdejší přírodu. Dnes je už mnoho těchto lokalit přístupných veřejnosti a tudíž nic nebrání se sem vypravit. Navíc, jde obvykle o velmi zachovalou přírodu. Typickým příkladem je Geopark Ralsko.

Zdejší příroda je krásná.
Zdejší příroda je krásná.

Vzhůru na sever Čech

Geopark Ralsko je v dřívějším vojenském výcvikovém prostoru Ralsko, okres Česká Lípa, v Libereckém kraji. Rozkládá se na ploše 294 kilometrů čtverečních. Nejvyšším vrcholem je Ralsko (696 m n. m.) a celá lokalita tvoří Ralskou pahorkatinu. Zmíněné území vede kolem Břehyňského rybníka, Máchova jezera, obcí Provodín, Doksy, Stará Splavy. V těsné blízkosti je i Hamerský rybník u obce Hamr na Jezeře.

Vojáci odešli, příroda zůstala

Oblast okolo Ralska už vojáci dávno opustili. Co však zůstalo, je příroda a ne ledasjaká. Příroda je velmi zachovalá, není nouze o krásné scenérie a bohaté geologické dědictví. Většinou území tvoří lesní porost. Vydat se sem můžete s celou rodinou, nevyjímaje vaše psího oblíbence. K vidění a obdivování je toho dost. Určitě si nezapomeňte vzít fotoaparát nebo aspoň mobil, ať si můžete zachytit své prožitky. Fotografové si stoprocentně přijdou na své.

O zajímavá místa není nouze.
O zajímavá místa není nouze.

Významné památky čekají

Geopark Ralsko má své významné památky, které jen čekají na své návštěvníky. K těm nejlepším se řadí Vranovské skály s Juliinou vyhlídkou, skalní divadlo se skalní bránou, vrch Stohánek se zbytky hradu, Široký kámen, Malý a Velký jelení vrch nebo rašeliniště Černého rybníka. Součástí geoparku je rovněž Přírodní rezervace Břehyně-Pecopala a Hradčanské rybníky s rašeliništěm. Jak dlouho zde pobudete, je samozřejmě na vás, ale k vidění je toho vskutku hodně.

Nevynechejte samotné Ralsko

Vaší pozornosti by nemělo ujít ani samotné Ralsko. Městečko přímo v srdci někdejšího vojenského výcvikového prostoru. Má celkem devět částí a hlavní z nich jsou Kuřivody. Vystoupejte na již zmíněný kopec Ralsko, podívejte se na místní hrad. Prohlédnout si můžete kostel svatého Havla či renesanční zámek. Za návštěvu stojí také zbytky středověkých sídel vrchy Děvín a Stohánek. Přejeme co nejvíce inspirativní pobyt.

Interaktivní informační tabule.
Interaktivní informační tabule.

Podobné články