Málokterá naučná stezka vede tak úchvatnou přírodou jako tato. Riegrova stezka se nachází v přírodní rezervaci Údolí Jizery severozápadně od Semil. Stezka sice nevede Český rájem, avšak od roku 2005 je údolí součástí Evropského geoparku UNESCO Český ráj. Na trase dlouhé 3,6 km vás bude čekat 15 zastavení s informačními tabulemi o místní přírodě, geologii, fauně i flóře. Začátek je oficiálně v Podspálově a konec náleží u vesnice Bítouchov. Je ale na vás zda-li budete respektovat původní návrh. Stezka je totiž stejně krásná i v opačném směru. Výlet je ideální i pro psí parťáky. Cyklistům je stezka však zapovězena.

Údolí je jedno z nejkrásnějších v zemi.
Údolí je jedno z nejkrásnějších v zemi.

Podspálov je centrem vodáků

Na místě, kde se řeka Kamenice vlévá do Jizery začneme naší cestu. Podspálov najdete, kde jinde, než pod Spálovem, kde končí modrá turistická značka. V Podspálově uvidíte i dva mosty, z nichž jeden patří železnici. Je to docela oblíbené místo pro vodáky, neboť na tomto místě často začíná / končí etapy vodních tras. Mimo jiné se můžete občerstvit v restauraci pod Spálovem, která nabídne i letní zahrádku. Nejzajímavější ale bude technická památka – malá vodní elektrárna Spálov. Stavba v secesním stylu byla dokončena v roce 1926. Dnes je elektrárna stále plně v provozu. Zvláště po výměně turbín, generátoru a modernizaci systému je běh elektrárny plně automatizován. Elektrárnu si dokonce lze prohlédnout zevnitř, a to od května do září.

Riegrova stezka začíná v Podspálově - u vodní elektrárny.
Riegrova stezka začíná v Podspálově – u vodní elektrárny.

Údolí vám učaruje

Jen co se vydáte z civilizace, přenesete se do úplně jiného světa. Údolí ukrývá čarokrásnou přírodu a troufnu si říct, že je jedním z nejhezčích pokladů naší domoviny. Údolí Jizery je domovem rozmanitých živočichů, dokonce některých vzácných. Například mlok skvrnitý, ledňáček říční, vranka obecná, konipas horský nebo holub doupňák. Ze zástupců rostlin pak lomikámen trsnatý vlnatý, mázdřinec rakouský, svízel horský nebo violka dvoukvětá. Mimo přírodu potkáte na naučné stezce i několik studánek. První je studánka Antala Staška pojmenovaná po českém spisovateli (Antonín Zeman – obyvatel Semil), ovšem pozor voda není pitná. Další je Hvězdiččina studánka, bohužel také pouze na oplach rukou nebo tváře. Na cestě stezkou se můžete těšit i na průchod tunelem vyhloubaným ve skále. Tunel dlouhý 12 metrů vyhloubal Klub českých turistů v roce 1909. V zimním období se na skalním převisu za tunelem vytváří i impozantní ledopád.

Tunel vyhloubaný Klubem českých turistů.
Tunel vyhloubaný Klubem českých turistů.

Jímací jez – nenápadný technický skvost

Ještě než se dostaneme k jezu, musíme poukázat na dvě překrásné vyhlídky na údolí. Na protějším břehu jde vidět Krkavčí skála a v místě vyhlídek je dřevěné odpočívadlo. Za dalších pár se metrů už ale dorazíte k jezu. Pro vodní elektrátnu bylo postaveno i další technické dílo. Jímací jez na 103,5 km Jizery slouží k přivádění vody k elektrárně. Od jezu vede štola (délka 1323 m) a od štoly dále kanál (délka 437), kterým voda teče až do elektrárny. Pro vodáky bude důležitá informace, že jez nemá šlajsnu a není sjízdný. Pro přenášení zamiřte k začátku skal vpravo. Až se vydáte dál, bude na vás čekat opravdová lahůdka. Dřevěná visutá lávka, která nad Jizerou obíhá skálu. Z lávky můžete sledovat i skály protějšího břehu a také lezce, kteří se snaží překonat Via Ferratu Vodní bránu.

Riegrova stezka nabídne kromě přírody hned dvě technické památky.
Riegrova stezka nabídne kromě přírody hned dvě technické památky.

Nezůstávejte jen v údolí

Až si projdete celou Riegrovu naučnou stezku, můžete využít pro cestu zpět vlakový spoj v Semilech. Nicméně budete-li mít více času neváhejte si oblast údolí projít ještě jednou, ale tentokrát po žluté Kamenického stezce, která se vine po hřebeni nad Riegrovou stezkou a údolím. Objevíte úplně nové pohledy na krásy údolí Jizery. Na stezce vás čeká nemálo vyhlídek – Kopáňka, Peretka, Jiřička, U Peršinky, Moravská Jiřička nebo U Bakala. Velmi pěkná je čedičový útvar Myší skála, na které byla v roce 1926 otevřena další vyhlídka. V posledním úseku si můžete zvolit zda-li se budete držet na stezce, která se vine vesnicí Spálov, a kde můžete shlédnout památník a uctít oběti první světové války. Nebo se můžete na začátku vesnice odklonit na pole a dopřát si jeden výhled navíc, u kterého je i příjemné dřevěné odpočívadlo. Kamenického stezka končí tam, kde jsme začali. Určitě se sem někdy vypravte, je to tady opravdu nádherné. Doporučujeme si udělat výlet v teplejším slunečném dni. Řeka se pak krásně třpytí a doplňuje čarovné údolí.

Nezůstávejte jen v údolí, zpět se můžete vrátit po hřebeni.
Nezůstávejte jen v údolí, zpět se můžete vrátit po hřebeni.

Podobné články