Město Brno má svou přehradu do níž teče řeka Svratka. Pokud byste se vydali proti proudu řeky, dostali byste se přes Tišnov do malého městečka nazvaného Předklášteří. Toto městečko leží v údolí několika kopců, kde se těžil kámen. V blízkém okolí je také několik vyhlídek a zřícenin hradů. Nás ovšem zajímá komplex přímo uprostřed aglomerace. Cisterciácké opatství Porta coeli, které je jediným fungujícím cisterciáckým (mnišský řád založený roku 1098) ženským klášterem v České republice. Klášter byl založen v roce 1233 a za svou historii stihl být zničen, ale i dvakrát zrušen i obnoven. Podle kláštera Porta coeli je pojmenovaná i planetka, kterou v roce 1982 objevil ve hvězdárně na Kleti Antonín Mrkos.

Porta coeli leží hned u rybníku. Ideální na procházku.
Porta coeli leží hned u rybníku. Ideální na procházku.

Klášterní komplex je rozsáhlý

Porta coeli je rozsáhlý komplex budov. Součástí areálu jsou dva kostely, muzeum, kavárna, starý a nový pivovar, bývalá sladovna, sýpka, ovčín, kravín, hospodářské budovy a zahrady. Opatstvím protéká potok, který je zde sveden náhonem z říčky Loučky. Největší dominantou Porta coeli je bez pochyby románsko-gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je od roku 2010 národní kulturní památkou. Velmi zajímavý je unikátní vstupní portál kostela, který je bohatě zdobený a má vyjadřovat symbolické označení kláštera: Porta coeli – Brána nebes. Klášterní budovy tvoří čtvercové schéma s vnitřními zahradami. Ke klášternímu (dnes farnímu) kostelu přiléhá křížová chodba a kapitulní síň. Kostel Nanebevzetí Panny Marie v pravém úhlu navazuje na konventní kostel a spolu uzavírají vnitřní rajskou zahradu.

Vlevo budova muzea. Vpravo konventní a farní kostel.
Vlevo budova muzea. Vpravo konventní a farní kostel.
Unikátně zdobený portál - Brána do nebes.
Unikátně zdobený portál – Brána do nebes.

Muzeum Brněnska – Podhorácké muzeum

Na nádvoří konventního kostela naleznete krytý náhon říčky a budovy muzea. V domě muzea byli v roce 1945 zahráněni před popravou dva muži: probošt z Porta coeli a opat z kláštera ve Vyšším Brodu na základě přimluvení místního faráře Antonína Šalamouna. Muzeum Brněnska – Podhorácké muzeum vystavuje exponáty paleontologického a mineralogického charakteru. Na Tišnovsku se nalézaly časté naleziště minerálů, proto se v muzeu umístila stálá expozice. Dalšími expozicemi jsou dějiny kláštera, historie interiérů měšťanských obydlí nebo, na toto místo netradiční, minisalon historických motocyklů. Nezřídka zde bývají i sezónní výstavy.

Klášter Porta coeli zdobí i tato překrásná plastika.
Klášter Porta coeli zdobí i tato překrásná plastika.

Zastavte se na pivo do klášterního pivovaru

Porta coeli mělo jako jeden z mála klášterů právo várečné. V komplexu budov můžete najít historickou budovu pivovaru i sladovny. Nyní se pivo vaří v nové budově klášterního pivovaru, kde si kromě piva můžete dát i další občerstvení. Klášterní pivo se snaží držet původní receptury a chuti. Pojďte si k nově budově klášterního pivovaru vychutnat místní pivo Vorkloster, který si můžete dát jak uvnitř budovy, tak na venkovním posezení. Případně si můžete také v originálních lahvích odvézt hořký suvenýr domů. Ochutnat můžete spodně kvašené světlé ležáky Vorkloster 10 a Vorkloster 12. Pro úplné fajnšmekry klášterní pivovar Porta coeli vaří svůj polotmavý speciál nazvaný Vorkloster Bock (16), který zaujme svou hořkostí (40 IBU). Budete-li mít štěstí, narazíte i na další druhy a speciály.

Vyzkoušejte klášterní pivo Vorkloster. Stojí za ochutnání.
Vyzkoušejte klášterní pivo Vorkloster. Stojí za ochutnání.

Podobné články