Dnes se vydáme na velice zajímavé místo. Tedy vlastně místa – tři. Uprostřed naší země na území Českomoravské vrchoviny se nachází Lipnice nad Sázavou. Je to jen co by kamenem dohodil od sjezdu z dálnice u Humpolce. Vydáme se navštívit Národní památník odposlechu, který se skládá ze tří skulptur zasazených do skal u zatopených lomů přírody v blízkém okolí Lipnice. Bretschneiderovo ucho, Ústa pravdy a Zlatý voči se tvořily postupně a byly představeny vždy s ročním odstupem v letech 2005 – 2007. Najděte si čas a vezměte i své pejsky na krátkou a milou procházku přírodou s bonusem v podobě velmi zajímavého památníku.

Bretschneiderovo ucho

Jako první představíme Bretschneiderovo ucho u zatopeného lomu Jednička. Od cesty sem dojdete po žluté a je to opravdu kousek. Možná si pokládáte otázku, proč zrovna Bretschneiderovo? Název pro tento monument byl vybrán z knihy Dobrý voják Švejk, a původně patřil postavě tajného policisty. Tři metry vysoké ucho vysochala ve skále skupina kameníků z Havlíčkova Brodu. Jak asi tušíte, ucho má symbolizovat „špiclování“ – jednu z vlastností, která provází Čechy dějinami.

Bretschneiderovo ucho byl první monument pro Národní památník odposlechu.
Bretschneiderovo ucho byl první monument pro Národní památník odposlechu.

Ústa pravdy

O něco výše u lomu Dvojka jsou Ústa pravdy. Dorazíte sem od ucha za krátkou chvíli. V krajině jsou navíc ukazatele směru, která vás navedou k dalšímu monumentu. Reliéf byl podobně jako ucho stvořen pod vedením hlavního autora Radomíra Dvořáka a na provedení se podíleli i žáci Kamenosochařského střediska z Lipnice nad Sázavou. Inspirací pro ústa byl reliéf Bocca della Verita v římském kostele.

Národní památník odposlechu v roce 2006 doplnila Ústa pravdy.
Národní památník odposlechu v roce 2006 doplnila Ústa pravdy.

Zlatý voči

Nejmladší součástí Národního památníku odposlechu jsou Zlatý voči, které se nacházejí přes cestu od prvních dvou monumentů. K zatopenému žulovému lomu Hřeben I vede žlutá turistická stezka. Zlatý voči mají společného autora k celé trifektě památníků. Patronem všech tří reliéfů je Richard Hašek, vnuk slavného spisovatele Jaroslava Haška, který je k Lipnici nad Sázavou úzce spojen.

Národní památník odposlechu kompletují Zlatý voči u zatopeného lomu Hřeben I.
Národní památník odposlechu kompletují Zlatý voči u zatopeného lomu Hřeben I.

Navštivte i přilehlou Lipnici nad Sázavou

Máte-li čas, nezůstávejte jen u památníku, ale navštivte i Lipnici. Malé městečko se nachází na kopci a je jedním z nejvyšších míst široko daleko. Na rohu náměstíčka si můžete dát vynikající oběd v hospůdce U České koruny, jenž má také asociace k Jaroslavu Haškovi a Švejkovi. Nebo vyražte ještě o něco výš k hradu Lipnice. Hrad ze 14. století by téměř jistě zchátral, kdyby ho v roce 1924 neodkoupil Klub českých turistů. Od té doby prošel hrad významnou rekonstrukcí. Vy si dnes tak můžete prohlédnout ochozy a věže hradu, tak i jeho interiéry.


Podobné články