Atmosféru vánočního času obvykle všichni vnímáme velmi pozitivně. Když pomineme shon za nákupy, jde o dobu, kdy jsme k sobě navzájem mnohem přátelštější, ochotnější a milejší. Takovou atmosféru ovšem můžete zažít i kdykoliv jindy během roku. Myslíte, že ne? Opak je pravdou. V Třebechovickém muzeu betlémů je vánoční duch opravdu stále a na návštěvníky dýchne jak v zimě, tak třeba v létě. Tady jsou prostě Vánoce pořád, ať se děje co se děje. Pochopitelně, že mnohem větší zážitek budete mít, když do muzea zavítáme právě v čase adventním a dopřejete si trochu opravdového klidu a pohody. Muzeum betlémů se těší na vaši návštěvu.

Vyloženě specializované muzeum

Třebechovické muzeum betlémů najdete na Masarykově náměstí v Třebechovicích pod Orebem v Orlických horách. Je to až neuvěřitelné, ale toto zařízení existuje již od roku 1925. O vznik se zasloužil třebechovický rodák Vilém Koleš (1869 – 1944) a dnes se jedná o specializované muzeum betlémů, které je jediným zařízením svého druhu v České republice i v Evropě. Ve stopách a odkazu Viléma Koleše dnes pokračují manželé Vaclíkovy.

Proboštův betlém.
Proboštův betlém.

Nejcennější je Proboštův betlém

Muzeum spravuje jak městské sbírky (nejvzácnější je ručně psaný iluminovaný Literátský graduál z roku 1559), tak sbírkový fond betlémů. Betlémů zde mají více než 300 kusů, a to zhotovených z různých materiálů. Nejcennějším je Proboštův betlém. Jde o mechanický a více než sto let starý unikát. Vyroben je celý ze dřeva, kromě kovových zvonků, kožených řemenů a měchu kukačky. Jeho úctyhodné rozměry mají 7 x 3 x 2 metry.

Přes dva tisíce figurek

Proboštův betlém obsahuje na dva tisíce vyřezávaných figurek a dílů, jejich pohyb zajišťuje ojedinělý mechanismus, jenž byl původně poháněn klikou a od roku 1935 již elektrickým motorkem. Autory tohoto vysoce uměleckého díla jsou řezbáři Josef Probošt a Josef Kapucián a autorem mechanismu je Josef Friml. Zkrátka a dobře, tři Josefové dali svého času dohromady svůj um a důmysl a výsledek obdivují další a další generace. Není divu, že v roce 1999 byl Proboštův betlém prohlášen za národní kulturní památku.

Opravdu vysoce umělecká práce.
Opravdu vysoce umělecká práce.

Přijít lze i na Štědrý den

Pro návštěvníky jsou připraveny dva prohlídkové okruhy. Běžný okruh je k dispozici vždy a provede vás všemi expozicemi, ale bez průvodce. Prohlídka trvá zhruba pětačtyřicet minut. Netradiční okruh se provádí jen každou první středu v měsíci. Zaměřen je na prohlídku samotného mechanismu Proboštova betlému s odborným výkladem průvodce. Třebechovické muzeum betlémů je otevřeno celoročně (kromě listopadu) od úterý do neděle od 9 hodin. Samozřejmě, že je možné učinit návštěvu rovněž během vánočních svátků včetně Štědrého dne. Muzeum je bezbariérové.

Můžete si odnést svůj betlém

Třebechovicích pod Orebem mají na paměti, že turisté si často ze svých cest a navštívených míst také chtějí odvést nějaký ten suvenýr. Je to pochopitelné, aspoň si za čas připomenete, kde jste byli a co jste tam zajímavého viděli a zažili. K tomuto účelu slouží muzejní prodejna. Správně bychom nejspíš měli říci, že jde o prodejní výstavu. K zakoupení jsou jak papírové betlémy, tak další betlémy a jednotlivé figurky, kalendáře, dřevěné hračky, publikace. Jistě si vybere opravdu každý. Zvláště děti se mohou cítit jako v Ježíškovské rajské zahradě. Ostatně těch Jěžíšků v jesličkách uvidí v muzejní expozici nepočítaně.

Budova muzea.
Budova muzea.


Podobné články