Adventní čas je zároveň časem betlémů. Betlémů můžete v České republice vidět hodně během celého roku a nyní snad ještě ve větší míře. Nacházejí se v muzeích, na zámcích, výstavách i v domácnostech. Prostě, mají pro nás svůj nezastupitelný význam. Sušické jesličky patří k těm nejunikátnějším a navíc, ukazují víc, než „jen“ obvyklý příběh o Ježíškovi. Ostatně, nejlepší bude, když si zajedete tento betlém prohlédnout osobně a lépe tak vstřebáte celou atmosféru. A určitě sebou vezměte i své děti.
Sušické jesličky – pohyblivý betlém
Pravděpodobně už tušíte, kde Sušické jesličky najdete. Ano, je to v Sušici, okres Klatovy, v Plzeňském kraji. Sušickým jesličkám se také říká Sušický mechanický betlém. Oba výrazy vlastně hezky vystihují celé dílo. Tento pohyblivý betlém je jedním z největších mechanických betlémů v celé České republice. Na jeho prohlídku se pak musíte vydat do Muzea Šumavy Sušice. Nijak zvlášť nespěchejte a celý pobyt zde si pořádně užijte.
Se znázorněním města Sušice
Sušické jesličky jsou dlouhé 5 metrů, hluboké 3,5 metru a celková rozloha činí 16 metrů čtverečních. Dílo tvoří 30 větších postav, 35 objektů, 150 pevných a 150 pohyblivých figurek. Kromě figurek, se pohybují také i některé objekty. Betlém byl vybudován tak, aby znázorňoval starobylé město Sušice a zároveň zachytil život, tradiční řemesla, památky a krajinu Šumavy. Prakticky se tímto liší od jiných betlémů.
Dva hlavní autoři
Sušický mechanický betlém má dva hlavní autory. Tím jsou mimořádně šikovní pánové Karel Tittl a Pavel Svoboda (bohužel, Pavel Svoboda již podlehl těžké nemoci ve svých 48 letech). K ruce jim bylo několik dalších zručných řemeslníků. Sušické jesličky vznikly během 10 měsíců a veřejnosti se poprvé ukázaly v roce 2004. Celá konstrukce díla je z borovice, domy z lipového dřeva, krajina z polystyrenu a modelářských materiálů. Jesličky si samozřejmě můžete vyfotografovat a mít tak svou vlastní památku.