Příroda umí v mnohém překvapovat, a to i tehdy když se do ní vracíte mnohá léta a jste zde prakticky jako doma. Někdy až člověk pochybuje, zda to či ono skutečně vytvořila příroda sama nebo, jestli tady nebyl zásah lidských sil. Typickým příkladem je Čertův stůl v Beskydech. Byli jste zde už, znáte tohle místo? V každém případě stojí za poznání a na místě samém můžete přemýšlet kde je vlastně pravda. Snoubí se tady příroda, lidská práce i pověst. Co si vyberete, je na vás.

Kromobyčejný skalní útvar

Skalní útvar Čertův stůl najdete v katastru obce Prostřední Bečva, okres Vsetín, ve Zlínském kraji. Jde o turistickou oblast Beskydy – Valašsko. Možná vám napoví, že Čertův stůl můžete spatřit kousek od vrcholu a rozcestí Čertův mlýn (1206 m n. m.) v Národní přírodní rezervaci Kněhyně – Čertův mlýn. Jde doslova o zajímavý a kromobyčejný přírodní skalní útvar – masivní deska ležící na dvou pravidelných kamenných soklech. Jen deska samotná váží 6,5 tuny.

Památka na Kelty?

O vzniku Čertova stolu panují různé domněnky. Jedna z nich připouští myšlenku, že jde o památku (tzv. dolmen) na keltské osídlení Beskyd. Zajímavým faktem je, že otvorem pod stolem lze za jarní a podzimní rovnodennosti pozorovat západ Slunce nad Radhoštěm (1129 m n. m.). Vpradě, Čertův stůl je unikátní výtvor a zároveň velmi fotogenický. Určitě si ho vyfoťte, ať máte pěknou vzpomínku na zdejší návštěvu.

Má v tom prsty čert?

Krátce již byla zmínka o pověsti a podle té, má v celé věci prsty čert. Posuďte sami. Jedna selka měla dceru, ale tu moc nikdo nechtěl. Dívčina si prý postěžovala: „Kdyby sám čert přišel, hned bych ho chtěla.“ Rohatý se objevil v podobě myslivce, ale selka si všimla jeho kopyta a chtěla, aby postavil do 48 hodin a kohoutího zakokrhání mlýn. Poté jednoho kohouta ukryla pod necky, ten před svítám zakokrhal, čert upustil skálu nedokončeného mlýna a zmizel. Věřte, nevěřte.

Kněhyně je krásná

Národní přírodní rezervace Kněhyně – Čertův mlýn je velmi krásná. Stojí za to si ji projít. Uvidíte nádherná beskydská místa. Masiv Čertův mlýn je součástí rezervace. K Čertovu stolu se dostanete po červené turistické značce z Pusteven přes Tanečnici nebo po zelené turistické značce, opět z Pusteven do rozcestí Tanečnice a poté po červené značce. Udělejte si nezapomenutelnou výpravu do Beskyd.


Podobné články