Dnes se vydáme na jižní Moravu, na jednu z nejkrásnějších vyhlídek a zároveň to spojíme s příjemnou procházkou regionem. Navštívíme samotný ráj vína, kousek od Velkých Pavlovic. Místo o kterém tady mluvím jste možná už někde na sociálních sítích viděli a jistě vás to zaujalo. Aby ne, samotná vyhlídka je tak atypická, že zaujme kohokoliv. Stezka nad Vinohrady nebo-li spirálovitá rozhledna na Kobylím vrchu u vesničky Kobylí zaručeně stojí za návštěvu. Čekají vás úžasné výhledy na překrásné moravské kopečky s vinohrady, což ocení nejen milovníci vína, ale úplně všichni. Mimo rozhlednu vás vezmeme i na celodenní pěší výlet místní krajinou. Půjdeme vinohrady, navštívíme vinařskou vesničku Vrbice, půjdeme mezi sady až Kobylskou skálu a cestu zakončíme u přírodní památky s pozorovatelnou.

Stezka nad Vinohrady je majestátní, že?
Stezka nad Vinohrady je majestátní, že?

Stezka nad Vinohrady je výjimečná

Přijíždíme až do vesnice Kobylí a auto necháváme za vesnicí na parkovišti vyhrazeném pro návštěvníky Stezky nad Vinohrady. Od parkoviště je to k vyhlídce už jen 500 metrů mírně do kopce, přičemž rozhlednu máte před očima. Nelze ji přehlédnout. Cestou se již procházíte vinohradem a ocitáte se v jiném světě. A tu dojdete k ní a nestačíte se divit jak je veliká. Chvilku si budete rozhlednu prohlížet a obcházet ji. Pročtete si informační cedule o konstrukci a vzniku rozhledny. Je možná trošku lepší si počkat až se rozhledna mírně uvolní a pak se na ní vypravit, stojí to za to. Vyhlídka je ve výšce 334 m n.m. a je součástí naučné stezky Kobylí. Rozhledna má nápadný spirálovitý tvar a po nakloněné rovině postupně dojdete až na její konec – je tedy plně bezbariérová. A ten výhled vás nadchne. Malé kopečky Moravy, vinohrady a krásná krajina.

Stezka nad Vinohrady je bezbariérová.
Stezka nad Vinohrady je bezbariérová.

Vinařské sklípky a Hájek

Tím náš výlet ale teprve začíná. Vrátíme se zpět na cestu a jdeme polní cestou dál od vesnice Kobylí. Zanedlouho dojdete do vinařsky typické moravské vesničky plnou malých domečků a různorodě ozdobených sklípků. Vesničku mineme jen krátce a dojdeme na cyklostezku se jménem Velkopavlovická, ze které je pěkný výhled do údolíčka. My odbočíme do lesa s roztomilým jménem Hájek. Kilometr a půl dlouhá cestička lesem, kde naberete svěží vzduch do plic, což jistě pozvedne náladu každému. Následuje úsek po zpevněné cestě kolem vinohradů a půjdete-li tento výlet na podzim, jistě zde najdete i dost vinařů a traktorů v práci. U cesty se nachází i přístřešek, kde jsme si odpočinuli a zde nám společnost dělalo nespočet berušek. Dál se už jen přejde pole a pak je asi 2 kilometry po silnici, ale jinudy to bohužel nejde. Nicméně uteče to rychle.

Stezka nad Vinohrady je uprostřed vinařské oblasti, kousek od Velkých Pavlovic.
Stezka nad Vinohrady je uprostřed vinařské oblasti, kousek od Velkých Pavlovic.

Procházíme Žleb a jeho nivky

Cesta odbočuje ze silnice do podivného místa. Po obou stranách cestičky se totiž tyčí kaskádovité kopečky – Žlebové nivky a Nivky za zeleným křížem. Jak je vidět za nevšední krajinou není třeba jezdit daleko. Celá oblast je pojmenovaná jako Žleb a má jen několik zatáček. Za návštěvu ale určitě stojí. Projdeme dál a pak už je cesta převážně do kopce. Po téměř 100 výškových metrech odbočíme a po levé ruce se vypínají ovocné sady. Míříme postupně ke Kobylské skále, která byla zajímavější než jsme čekali. U úbočí kopce totiž začíná okruh sportu, který není tolik známý. Jeho jméno je 3D parkur nebo lépe řečeno terénní lukostřelba. Stručně a jednoduše jdete okruh, kde jsou stanoviště s pěnovými zvířaty umístěnými v přírodě a máte zpravidla dva šípy. Zvířata jsou různě velká s různým bodovým ohodnocením podle místa trefy. Zapíšete si výsledky a vrátíte se na začátek.

Stezka nad Vinohrady nabídne výhled na široké okolí.
Stezka nad Vinohrady nabídne výhled na široké okolí.

Z bývalého jezera mokřady pomáhající zadržovat vodu

Navíc je v areálu i pěkně schovaný lesní bar s posezením a poblíž je i latrína. Můžete se občerstvit a zaplatit na místě. S poctivostí se to tady myslí vážně. Naše cesta se pomalu blíží k cíli. Ještě navštívíme Biocentrum Ostrůvek, které se nachází nedaleko. Jde o soubor 13 tůní a říčku, které tvoří unikátní ekosystém pro mnoho druhů zvířat a rostlin. Ve středověku se na tomto místě nacházelo vyhlášené jezero. Dnes je tu vybudovaná přírodní památka s mokřady, které pomáhají zadržovat vodu v krajině. Z postavené pozorovatelny můžete sledovat všelijaké brouky a ještěrky. Nezřídka jsou k vidění i vlhy nebo volavky. To je ale jen úryvek toho všeho, co je zde k vidění. V areálu je několik infotabulí, ze kterých se dozvíte více informací. Cesta zpátky do Kobylí je už krátká, ale trošku do kopce. Celý výlet je moc krásný a doporučujeme jej i pro vaše psí parťapky.

Výhled na Biocentrum Ostrůvek
Výhled na Biocentrum Ostrůvek

Podívejte se na další fotografie u našich kamarádů z Turistický gurmán.


Podobné články