Zdá se vám titulek trochu divný? Nehraje vám něco? Nu, ani se není čemu divit. Kraj blanických rytířů leží ve Středočeském kraji a stejně tak vrcholy Velký Blaník a Malý Blaník. Nicméně, jeskyni musíte hledat skutečně na Moravě a taky ji snadno najdete. Zkrátka a dobře cestovatelské zážitky mohou být velmi nevyzpytatelné, což samotné cestování činí tím více přitažlivějším. Pojďme si tedy společně povědět, jak to vlastně je s onou Jeskyní Blanických rytířů.

Svatý Václav.
Svatý Václav.

Směr Moravský kras

Jeskyně Blanických rytířů se nachází v Jihomoravském kraji, a to v oblasti Moravského krasu. Konkrétně je třeba se vypravit do obce Rudka u Kunštátu v okrese Blansko. Právě je již poměrně dlouho uměle vytvořená unikátní pískovcová jeskyně, která představuje právě Jeskyni Blanických rytířů. Na výpravu berte klidně celou rodinu a vadit nebude ani případný pejsek. Čeká vás zajímavé seznámení se známou pověstí.

Skupinka rytířů.
Skupinka rytířů.

Dílo sochaře samouka

Ve zmíněné jeskyni na všechny návštěvníky čeká podzemní galerie s tématikou blanických rytířů. Tvůrcem je zručný sochař – samouk Stanislav Rolínek, který tohle dílo vytvořil v letech 1928 až 1930. Jeskyně Blanických rytířů je konkrétně v nitru kopce Milenka na okraji vesničky Rudka u Kunštátu. Sochy jsou v životní velikosti, takže zážitek je o to více fascinující. Bohužel, nadaný sochař zemřel velice brzy kvůli závažné nemoci.

Svatý Václav s rytíři

Vchod do Jeskyně Blanických rytířů střeží mohutná socha lva. Uvnitř spatříte jezdeckou sochu svatého Václava, která stojí uprostřed spícího vojska. Vojsko čítá sedmnáct soch blanických rytířů a tři sochy legionářů. Původně tady byla i socha prezidenta T. G. Masaryka, ale tu během okupace nacisté zničili. Celý výjev si můžete pochopitelně vyfotografovat podle své libosti. Vězte, že tohle se bude líbit i dětem.

Legionáři.
Legionáři.

V areálu lesoparku

Jeskyně Blanických rytířů je v areálu lesoparku (rozkládá se na ploše dvou hektarů), a to se stálou expozicí sochařských děl, které zde jsou díky pravidelným mezinárodním sympoziím. A když už budete v těchto místech, tak se určitě vydejte až na vrchol kopce Milenka, kde se nachází Burianova rozhledna a pořádně si prohlédněte zdejší okolí. Prostě, kam až vaše oči dohlédnou. To už stojí za to, co říkáte…

Nechybí ani trpaslíci.
Nechybí ani trpaslíci.

Okolí je k vandrování přímo stvořené

Okolí Jeskyně Blanických rytířů je k vandrování přímo stvořené. Zámky najdete v Kunštátu, Lysicích, Rájci nad Svitavou či Svojanově. Kousek je hrad Pernštejn. Boskovice mají jak zámek, tak hrad a ještě westernové městečko. Prozkoumat můžete přírodní parky Halasovo Kunštátsko, Lysicko nebo Svrateckou hornatinu. A Moravský kras jako takový hovoří sám za sebe. Toulejte se jak je vám libo a milo.


Podobné články