Česká republika má obecně vzato velmi krásnou přírodu. V každém kraji najdete něco, co vás zaujme, kam se rádi vracíte a na co vám zůstanou příjemné vzpomínky. Do toho všeho tady máme i místa, která doslova chytí za srdce svou čarokrásnou malebností a jenž jsou právem považovány za perlu celého okolí. My například nepochybujeme, že Nýznerovské vodopády jsou takovou perlou Rychlebských hor a každému doporučujeme je spatřit. Věřte, že návštěvy nebudete ani na okamžik litovat.

Vodopád Stříbrného potoka, největší a nejkrásnější z celého komplexu.
Vodopád Stříbrného potoka, největší a nejkrásnější z celého komplexu.

Vzhůru na sever

Nýznerovské vodopády najdete v Olomouckém kraji, a to kousek od osady Nýznerov (oficiálně součást obce Žulová) v okrese Jeseník. Jde o území Rychlebských hor. Navíc, se budete pohybovat v těsné blízkosti hranic s Polskem. Na výpravu sem vezměte klidně celou rodinu a třeba i psího společníka. Zdejší horská příroda je krásná, takže si opravdu přijdete na své. Hlavně nespěchejte a užijte si přítomný okamžik.

Voda se valí přes kameny i kmeny stromů.
Voda se valí přes kameny i kmeny stromů.

Několik vodopádů a kaskád

Celý komplex Nýznerovských vodopádů představuje kaňonovitá soutěska se skalními prahy, kde můžete spatřit několik vodopádů a kaskád. To celé na ploše 1,72 hektaru v údolí Stříbrného potoka nad ústím Bučínského potoka. Nejkrásnější (aspoň z našeho pohledu) je přírodní památka Vodopád Stříbrného potoka (památkou je od roku 1965). Neváhejte a fotografujte, máte šanci si tak odvést nezapomenutelné vzpomínky. Divoké přírodní scenérie vás doslova uchvátí.

Je to celé prostě nádherná divočina.
Je to celé prostě nádherná divočina.

Až přímo k vodopádu

Nýznerovské vodopády mají vysoký průtok. Voda se valí o sto šest. Dolní část protéká úzkou skalní soutěskou a horní část je přístupná po schodišti. Díky schodům se dostanete až k onomu fascinujícímu vodopádu Stříbrného potoka a můžete si ho nafotit pěkně zblízka. Voda v celém úseku padá stupňovitě do hloubky 14 metrů a nejvyšší stupeň má 3 metry. Nýznerovské vodopády vznikly v místech, kde voda naráží na skalnaté prahy tvořené horninou odolávající erozi.

Skutečná perla Rychlebských hor.
Skutečná perla Rychlebských hor.

Pěšky nebo na kole

Přístup k Nýznerovským vodopádům je po lesní silnici z Nýnerova, ale jen pro pěší turisty nebo cyklisty. Autem dál nesmíte. Místem vede zelená turistická trasa a cyklostezka Nýznerovská pila – Polská cesta. Snadno se odtud také dostanete až na Smrk (1126 m n. m.), nejvyšší vrchol Rychlebských hor. To už je ovšem na delší procházku. Jak si zorganizujete svůj čas je na vás, tak ať to celé stojí za to.

Nevíte, co obdivovat dřív.
Nevíte, co obdivovat dřív.

Podobné články