Příroda v České republice je velmi rozmanitá a prakticky každý si snadno může najít to své ořechové, jak se lidově říká. Jsou však oblasti, kde najdete skoro všechno takříkajíc po kupě. Národní přírodní rezervace Praděd takovým místem bezpochyby je a můžete si být jisti, že do těchto koutů se budete vždy rádi vracet a stále budete mít co objevovat. My to tak aspoň vnímáme a nám cesty sem ještě nezevšedněly. Tak si o to pojďme společně popovídat.

Ikonický vrchol Pradědu s vysílačem.
Ikonický vrchol Pradědu s vysílačem.

Největší v České republice

Národní přírodní rezervace Praděd byla vyhlášená v roce 1991 a s celkovou plochou 20,3 km čtverečních je největší v České republice. Rozkládá se v Hrubém Jeseníku, a to na pomezí Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Zdejší krajina je dosti rozmanitá a velmi vhodná pro různé aktivity pobytu v horách. Pěšky, na kole, v zimě na lyžích či sněžnicích apod. Vyberte si sami, co vás nejvíce láká. A klidně putujte i v doprovodu svého psího společníka.

Zdejší jesenická krajina je krásná.
Zdejší jesenická krajina je krásná.

Praděd je zkrátka ikona

Nejvyšší horou Jeseníků, a zároveň i Moravy a české části Slezska, je Praděd (1492 m n. m.), podle něhož se jmenuje ona národní přírodní rezervace. Vrchol s televizním vysílačem je doslova ikonou místních hor. Kromě toho, se nejedná pouze o vysílač, ale je vám tady v této stavbě k dispozici i rozhledna, restaurace a hotel. Z vrcholu Pradědu jsou obecně nádherné vyhlídky na celé Jeseníky. Kousek pod vrcholem je pak známá Ovčárna s výhledem na Petrovy kameny (údajném místě čarodějnických sabatů).

Petrovy kameny.
Petrovy kameny.

Vzhůru na hlavní hřeben

Velmi přitažlivým je hlavní hřeben rezervace. Nastoupit na něj můžete z několika míst, ale velmi oblíbeným startem je obec Malá Morávka. Projdete si místa jako Jelení studánka, Vysoká hole, Petrovy kameny (přímo k nim je vstup zakázán) a přes Ovčárnu se dostanete až na Praděd nebo sestoupíte do Karlovy Studánky. Krásná místa na vás čekají ve Velké a Malém kotli nebo v kaňonu Bílé Opavy. Za zmínku stojí rovněž stojí Česnekový a Divoký důl, Barborka, Švýcárna. Je toho prostě mnoho.

Prostě divoká příroda.
Prostě divoká příroda.

Extrémní klimatické podmínky

Národní přírodní rezervace Praděd se rovněž vyznačuje extrémními klimatickými podmínkami (buďte dobře připraveni). Najdete zde endemické druhy a poddruhy rostlin a žijí tady i endemické druhy živočichů. Z přírodovědného hlediska jde o nejcennější část Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Projít si lze vzácnou tundru (pochopitelně vždy po vyznačených cestách). Celkově se okolo Pradědu rozkládá Pradědská hornatina. Toulat se můžete s celou rodinou, jen si pak zvolte takové cíle, které zvládne i ten nejslabší účastník.

Kaňon Bílé Opavy.
Kaňon Bílé Opavy.

O obce není nouze

Lesy, horská zákoutí, kaňony, vrcholy, řeky. To vše zde najdete a přitom v rezervaci (či v těsné blízkosti) je dost příležitostí k tzv. civilizaci. Jde například o obce Bělá pod Pradědem, Karlova Studánka, Loučná nad Desnou, Karlov pod Pradědem, Malá Morávka nebo Kouty nad Desnou. O ubytování není nouze a vyberete si od malých penzionů k větším hotelům. Ať vám tedy celý pobyt v Národní přírodní rezervaci Praděd vyjde podle vašich představ a přání.


Podobné články