Jakmile se člověk vypraví na nějaký ten hrad, očekává nejen historii, ale i nějakou tu romantiku, poznání, rozvíjení fantazie apod. Česká republika je na tyto objekty vskutku dosti bohatá, takže je stále co objevovat. Už jste navštívili třeba hrad Hukvaldy? Přesněji řečeno, tedy vlastně zříceninu hradu? Vězte, že tento cíl skvěle osloví všechny, a to i děti. Hrad Hukvaldy je třetí největší hradní zřícenina v České republice a jedním z největších na Moravě. Navíc, leží v malebné krajině úžasných Beskyd. Na nic tedy nečekejte a honem vybírejte termín své návštěvy. Zašlé slavné časy hradu volají.
Jede se na Valašsko
Hrad Hukvaldy najdete ve stejnojmenné obci na Valašsku. Konkrétně v Moravskoslezském kraji, okres Frýdek-Místek. Celý objekt je vlastně takovou chloubou obce Hukvaldy a právě kvůli němu sem zavítá mnoho turistů. Kdo přijdete poprvé, patrně bude ohromen mohutností hradní zříceniny. Tady vám bude fantazie pracovat na plné obrátky a děti budou ve svém živlu. K hradní bráně budete muset stoupat do kopce, přeci jen, objekt leží 150 metrů nad obcí, a to na protáhlém kopci. Své námahy nebudete litovat, to však záhy poznáte sami.
Počátky ve 13. století
Vůbec první počátky hradu Hukvaldy sahají do 13. století. První nepřímá zmínka o tomto hradu spočívá ve jméně Jindřich de Hukenswald (přídomek pán z Hukvald) z roku 1285. Právě u zrodu hradního sídla stál šlechtický rod Hückeswagenů. Brzy však Hukvaldy převzali do svého majetku olomoučtí biskupové. Hradní areál se krok po kroku zvětšoval a s ním i síla jeho opevnění. Hukvaldy byly dokonce považovány za nedobytné. Význam hradu spočíval v tom, že se jednalo o správní sídlo rozsáhlého panství. To však skončilo v roce 1760, kdy se kanceláře vrchnostenských úředníků přesunuly do podhradí a samotný hrad tak začal chátrat.
Pomohl cestovní ruch
V určitém slova smyslu „zmrtvýchvstání“ hradu Hukvaldy došlo v 19. století, kdy se začal více rozvíjet cestovní ruch. Lidé o hrad projevovali zájem a tudíž byla zřícenina nejen zachována, nýbrž se jí dostalo trvalé péče jako kulturní památce. Nejvýraznější osobností, která je spojena s hradem a místním krajem, je hudební skladatel Leoš Janáček (najdete tady i sochu jeho lišky Bystroušky), což mělo také dobrý vliv na další rozvoj Hukvald. V současné době je hrad Hukvaldy pod správou Muzea Beskyd Frýdek-Místek.
Krásné vyhlídky a zachovalé objekty
Hrad Hukvaldy je v malebných Beskydech, jak už jsme zmínili. Má to své velké plus. Z hradního objektu se nabízejí krásné vyhlídky do okolí. Můžete vidět hřebeny Beskyd, města Kopřivnici a Příbor, území přes Fryčovice až skoro k Ostravě. V bezprostřední blízkosti hradu je obora daňků a muflonů. K nejzachovalejším hradním objektům se řadí kaple sv. Ondřeje ze 17. století, předsunuté opevnění, bašty či hradní příkop. Projdete místními bránami, spatříte velké předhradí i opevnění vnitřního hradu nebo barokní bastion. Prostě, je toho opravdu hodně. Hrad Hukvaldy pořádá často různé akce, takže můžete mít štěstí i na další zážitek nebo se sem vypravte cíleně za nějakou akcí. A jedno malé upozornění na závěr. Do areálu lze i se psem, ovšem jen na vodítku. Přejeme obohacující pobyt.