Zdaleka ne každá výprava musí být dlouhá a náročná. Mnohdy stačí malý výlet, který však zároveň v sobě skrývá určité poznání a odehrává se ve velmi příjemném a zajímavém prostředí. Jen si vzpomeňte, kolikrát jste již něco podobného hledali. Jedním z příkladů vhodného cíle pro celou rodinu je zcela nepochybně Soumarské rašeliniště. Tuto cestu zvládne každý a ještě vám zbude dost času na další vaše aktivity. Tak hurá do toho a půl je hotovo.

Pohled na rašeliniště je úchvatný.
Pohled na rašeliniště je úchvatný.

Šumava vás vítá

Soumarské rašeliniště leží nedaleko obce Lenora, zhruba 5 kilometrů od Volar, okres Prachatice, v Jihočeském kraji. Prakticky tak zavítáte na krásnou Šumavu, a to je vždy co obdivovat. K Soumarskému rašeliništi vede naučná stezka, která je dlouhá pouhých 1,5 kilometru. Vidíte sami, že tohle opravdu zvládne každý a můžete mít sebou i malé děti, případně svého psího člena rodiny. Před vámi se rozprostírá nádherný kout místní přírody, tak si celý pobyt náležitě užijte.

Vyhlídková věž.
Vyhlídková věž.

Ukázka severské přírody

Výše zmíněná naučná stezka lemuje Vltavu v údolí Vltavský luh. Rozloha Soumarského rašeliniště je 85 hektarů a jedná se o místo chladnomilné severské přírody, jehož okolí tvoří les. Pro snadnější a bezpečnější přístup je zde vybudován povalový chodník po němž dojdete až k vyhlídkové věži. Zabloudit není kam, pokud svévolně neodbočíte z povalového chodníku někam jinam. To se jednak nesmí a ani to není bezpečné. Raději si vše opravdu užijte. Tohle místo je mimořádné.

Krásný výhled na rašeliniště

Jakmile dorazíte až k vyhlídkové věži, jste v cíli a zároveň v místě odkud je nejlepší výhled na celé Soumarské rašeliniště. Dvoupatrová vyhlídková věž je vysoká 10 metrů a ve výšce 6 metrů je zastřešený ochoz. Postavená je na nejvyšším zdejším bodě. Nahoru vede 31 schodů. Odtud můžete celé okolí nerušeně pozorovat a fotografovat. Na dohled je rovněž Stožec, hřeben Boubínu či Želnavská pahorkatina. Až sem se snadno dostanete cestou od vodáckého kempu.

Lenora, dřívější sklářská osada

Samotná Lenora leží 7 kilometrů od Volar, a to na levém břehu řeky Teplá Vltava. Jde o někdejší sklářskou osadu. Dnes zde můžete navštívit sklářské muzeum. Za pozornost stojí krytý dřevěný most přes Teplou Vltavu a v blízkosti se rozkládá Hornovltavická brázda a Boubínský hřbet. Možnosti k dalším výletům zde tedy jsou.

Půjdete po upraveném dřevěném chodníku.
Půjdete po upraveném dřevěném chodníku.

V zimě se sem nesmí

Soumarské rašeliniště je unikátní přírodní systém, a to jak z pohledu flóry, tak fauny. Jen si dobře naplánujte, kdy se sem podíváte. Místo je přístupné v jarních a letních měsících. V říjnu se zavírá. Je to hlavně kvůli ochraně zde žijícího ohroženého tetřívka obecného. Až do roku 2000 se tady těžila rašelina a teprve od roku 2012 je Soumarské rašeliniště chráněno a zpřístupněno veřejnosti (tedy po určitou část roku).

Lokalitou vás provede naučná stezka.
Lokalitou vás provede naučná stezka.

U Soumarského mostu

Na naučnou stezku se nejlépe dostanete u Soumarského mostu, který je znám především vodákům a trampům. Soumarský most leží zhruba 0,5 kilometru od silnice na trase Volary – Lenora. V blízkosti Soumarského rašeniliště se pak nalézá několik bunkrů – lehké opevnění z první republiky. Také stojí za pozornost, pokud byste měli zájem si prodloužit výlet k těmto vojenským objektům.


Podobné články