Zemi krále Miroslava zná z pohádky Pyšná princezna snad každý. Ovšem, jak je tomu ve skutečnosti? A dá se o něčem takovém vůbec uvažovat? Věřte tomu, že svým způsobem dá a není třeba v tom hledat nic složitého. Rozdíl je jen ve faktu, že se nejedná o zemi, ale o město, a to město nese název Miroslav. Mnozí jistě znají aspoň z doslechu či map a ti ostatní se přiučí. Česká republika má prostě svou Miroslav a kdokoliv se sem může vypravit. Zvažte tedy, zda chcete poznat zajímavé moravské město a nijak neřešte, že se jmenujete úplně jinak. Město Miroslav je otevřeno všem.

Celkový pohled na Miroslav.
Celkový pohled na Miroslav.

Mezi Brnem a Znojmem

Město Miroslav leží v Jihomoravském kraji, a to mezi Brnem a Znojmem. První písemná zmínka pochází z roku 1222. Město má dvě části – Miroslav a Kašenec. V širším povědomí je Miroslav známá díky vínu a meruňkám. Spadá do Znojemské vinařské podoblasti. Pochutnat si zde tedy můžete jak na lahodném moku, tak na výborném ovoci. Do Miroslavi se vypravte klidně s celou svou rodinou a případně sebou vezměte i svého pejska, tedy věrného parťáka na vašich cestách. Nudit se vůbec nemusíte.

Kostel sv. Petra a Pavla v Miroslavi.
Kostel sv. Petra a Pavla v Miroslavi.

Příroda je nádherná

Příroda je zde nádherná a tudíž jsou i krásné možnosti pro toulání venku. Neváhejte a využijte toho. Vinařské město je pochopitelně obklopeno vinicemi, což už samo o sobě je láká k procházce. Teče zde potok Miroslavka a nachází se tady i Miroslavský rybník. Největším lákadlem je však Národní přírodní památka Miroslavské kopce. Postupně lze vystoupat na vrcholky Větrník, Přední a Zadní Markův kopec, Ve vinohradu, U letiště, U kamene a Zamrzlé. Miroslavské kopce nabízejí pestré výhledy na malebnou moravskou krajinu obklopující Miroslav.

Miroslavský zámek.
Miroslavský zámek.

Historie na každém kroku

Miroslav má samozřejmě svou historii a její stopy jsou zde patrny celkem výrazně. Stojí za to se s nimi seznámit. Vaší pozornosti jistě neujde zámek v centru města. Klidně si rovněž udělejte procházku zámeckým parkem, kde mimo jiné uvidíte sochu kněžny Miroslavy. Prohlédněte si kostel sv. Petra a Pavla, který byl dokončen roku 1729, barokní faru (1732), kostel Českobratrské církve evangelické, židovský hřbitov či bývalou synagogu (dnes kulturní dům). Barokní sýpka z roku 1727 má také něco do sebe.

Židovský hřbitov v Miroslavi.
Židovský hřbitov v Miroslavi.

Pro každého něco

O vínu a meruňkách již byla řeč. Nicméně, trochu se k tomu vrátíme. Město Miroslav je totiž dost známé svým tradičním Meruňkobraním s jarmarkem u Floriána. Máte možnost zažít skvělé miroslavské slavnosti, které se konají v červenci. S vínem zase souvisí místní Desátkový sklep, tedy barokní vinný sklep z roku 1748 vyhloubený ve skále. A kdo chce spojit víno se sportem a poznáváním, má možnost na cyklotrasách Moravských vinařských stezek. Pakliže budete v Miroslavi v letním období, bezpochyby nepohrdnete ani koupalištěm. Jak vidíte, při trošce dobré vůle může být pobyt v Miroslavi velmi inspirující, ale konkrétní plán už závisí na vás samotných.


Podobné články