Pořád jsou v České republice ještě místa, kde se hodně dbá na různé tradice, zvyklosti a místní folklór. Je to jen a jen dobře, a to nejen pro místní obyvatele, kteří tak pokračují v odkazu svých předků. Podobné věci totiž mohou oslovit i všechny návštěvníky. Díky tomu máte šanci zažít něco nového, nevšedního a originálního. Slovácký Vlčnov je to zářným příkladem. Tady se opravdu tradice snoubí s folklórem a navíc ještě i s vínem. Odjíždět budete plni dojmů a skvělé nálady.

Vlčnovské búdy.
Vlčnovské búdy.

Muž zvaný Vlčen

Vlčnov leží na Slovácku, a to v okrese Uherské Hradiště ve Zlínském kraji. První písemná zmínka pochází z roku 1264. Svůj název má vesnička od slova vlčen, což znamená vlk. V tomto případě se však výraz Vlčnov vykládá jako ves patřící muži zvanému Vlčen. Inu, důvody mohou být často různě zajímavé, ale taková už historie prostě je. V každém případě se máte ve Vlčnově nač těšit, obzvláště, když si dobře naplánujete termín svého pobytu.

Jízda králů.
Jízda králů.

Tradice, kultura i příroda

Ve Vlčově můžete poznávat různé věci. Od tradic přes kulturu až po přírodní krásy. K dispozici vám je kostel svatého Jakuba Staršího, kaplička, Muzeum lidových pálenic, etnografické muzeum, Galerie na Měšťance či Vinné búdy. Projít se můžete do přírodní rezervace Kovářův žleb a k přírodní památce Myšince. V teplých měsících jistě uvítáte odpočinek na Vlčnovském koupališti. Tím ovšem ještě nekončíme. To hlavní teprve přijde.

Jízda králů, tradice zapsaná v UNESCO

Vlčnov je patrně nejvíce známý svou vyhlášenou Jízdou králů. Tato tradice je dokonce na Seznamu UNESCO (od roku 2011) a koná se pravidelně vždy poslední neděli v květnu na Letnice. Celá ves je v bohatě zdobených krojích, král se svou družinou projíždí na koních obcí, nechybí občerstvení a ani dobré pití. Krále představuje hoch (10 – 12 let), který je oblečen v ženském kroji a v ústech má růži. Podle legendy se kdysi král Matyáš Korvín zachránil útěkem v ženských šatech. Jízda králů je velmi fotogenická a určitě ochutnejte vyhlášené vlčnovské vdolečky, slivovici a víno.

Ve Vlčnově je krásně.
Ve Vlčnově je krásně.

Památková rezervace Vinné búdy

Krátce jsme se již zmínili o Vinných búdách. Co to vlastně je a co si pod tím vůbec představit? Vinné búdy jsou památkovou rezervací v místní části Vlčnov – Kojiny. Jde o soubor historicky hodnotných staveb zdejšího lidového umění. Najdete tady 41 objektů vinohradnických staveb, což je největší historickou rezervací svého druhu v České republice. Vinohradnické stavby (lisovny na vinnou révu) jsou hliněné a zděné a pocházejí z 18. až 19. století.

Brána zdejšího hřbitova.
Brána zdejšího hřbitova.

Vlčnov je pro všechny

Jak vidíte, Vlčnov může být zajímavý pro všechny. Pro celou rodinu a klidně můžete mít sebou rovněž vašeho pejska. Něco uvidíte, zažijete, ochutnáte, odreagujete se. Na Slovácku jsou příjemní a pohostinní lidé, takže se lze jen těšit na všechno, co bude před vámi. A klidně si odtud odvezte nějakou tu lahvinku skvělého vína či slivovice. Jistě vám pak doma zpříjemní nějaký ten večer.


Podobné články