O Valašsku se dá psát znovu a znovu. Je zde totiž mnoho krásných a zajímavých míst, takže se k tomuto cípu České republiky budeme vždy rádi vracet. Tentokrát se společně podíváme na zdejší město Vsetín. Vězte, že Vsetín není pouze o hokeji, ale má co nabídnout všem návštěvníkům, a to bez ohledu na věk. Zkrátka a dobře vybere si každý. Navíc, okolní horské prostředí skýtá nejeden pozoruhodný cíl. Sbalte si tedy vše potřebné na cesty, naplánujte si termín a hurá do Vsetína.

Vsetínský zámek.
Vsetínský zámek.

Městem protéká Vsetínská Bečva

Vsetín leží ve Zlínském kraji (zhruba 27 kilometrů od Zlína) a protéká zde řeka Vsetínská Bečva. Právě tato řeka dělí Vsetín na Horní a Dolní město. Na úpatí města se rozkládají Vsetínské, Hostýnské a Vizovické vrchy. Obecně jste zde v malebných Beskydech. První písemná zmínka o Vsetíně pochází z roku 1297. Od nepaměti byl typickou obživou obyvatel tohoto region chov ovcí a koz, ale dnes už je ze Vsetína dávno moderní podhorské město (v Beskydech však ovce uvidíte stále), které se má čím pochlubit.

Budova radnice.
Budova radnice.

Historie je nepřehlédnutelná

Valašský Vsetín má za sebou dosti bohatou historii a stopy jsou zde pochopitelně znát. Jde například o kostel Nanebevzetí Panny Marie, židovský hřbitov, Starou a Novou radnici či dům zvaný Maštaliska (dřívější konírna místní poštovní stanice). Udělejte si zkrátka takovou menší procházku vsetínským centrem a uličkami. Vše můžete poté zakončit třeba ve vsetínské hvězdárně, což už samo o sobě slibuje nevšední zážitek. Děti budou jistě také nadšené.

Tři cíle pro všechny

Na tři cíle, které je dobré ve Vsetíně poznat, upozorníme tady zvlášť. Určitou dominantou je místní zámek ze 17. století. Kdysi jej obýval i známý Albrecht z Valdštejna či členové uherského šlechtického rodu Illésházy. Ze zámecké věže (59 metrů) je krásná vyhlídka na Vsetín a okolí. Dalším cílem je Muzeum regionu Valašsko. Nachází se v zámku, takže nemusíte hledat. Do třetice všeho dobrého a tím je Panská zahrada. Jde o městský park s altánkem a rybníčkem. Prostě klidová zóna.

Krásné zákoutí s kamennou kašnou.
Krásné zákoutí s kamennou kašnou.

Pěšky i na kole

Vsetínem prochází trasa pro milovníky jízdních kol, a to Cyklostezka Bečva. Kdo raději chodí po svých, může se vydat na Naučnou stezku Okolím Vsetína nebo na stezku Semetínské rybníky. Zcela určitě doporučujeme místo zvané Vrch Cáb (rovněž se užívá výraz Vsacký Cáb). Tady na vás čeká rozhledna ve tvaru spirály. Krásně uvidíte Vsetínské vrchy a další místa CHKO Beskydy. V blízkém Semetíně pak mají arboretum.

Vsetín obklopují hory.
Vsetín obklopují hory.

Za humny je Slovensko

Bez velkého přehánění se dá říci, že za humny Vsetína už je Slovensko. Opravdu je to tak, že společná hranice je velmi nedaleko a vy můžete zavítat i na slovenskou stranu Beskyd. Blízko jsou rovněž známé Velké Karlovice, kde poznáte typické valašské horské městečko. Jinak, všude kolem se rozkládá úchvatná beskydská příroda. A abychom nezapomněli, zcela jistě ochutnejte valašský frgál čili koláč, který se doslova rozplývá na jazyku. Přejeme vám bezva pobyt a třeba i s vaším psím společníkem.


Podobné články