Město Beroun určitě každému něco říká. Jedni zde žijí, další ho navštívili a ostatní o něm aspoň četli nebo kolem projížděli. Beroun patří k našim nejstarším městům a má bohatou historii. Jestliže hledáte místo, kde je více možností užít si volného času a zároveň něco zažít, tak právě Beroun představuje jasnou záruku, tedy ideální místo. Pojďte se s námi aspoň touto formou na Beroun podívat a sami si pak rozhodnete co a jak dál. Pomyslné brány se otevírají a Beroun je plně k dispozici.

Celkový pohled na Beroun.
Celkový pohled na Beroun.

Na březích Berounky

Beroun leží na březích řeky Berounky ve Středočeském kraji, a to na hlavní trati mezi Prahou a Plzní. Řeka Berounka se zde stéká s říčkou Litavkou a najdete tady rovněž Vrážský potok. Samotné centrum Berouna tvoří městskou památkovou zónu, což se vlastně rozumí samo sebou, protože historie je zde znát na každém kroku. Beroun byl důležitým městem již ve středověku a svůj genius loci si v tomhle směru zachoval dodnes. Bez obav sem přijeďte s celou rodinu a případně i psím parťákem. Užijí si všichni.

Centrum s historickou radnicí.
Centrum s historickou radnicí.

Památky na každém kroku

V Berouně jsou památky opravdu na každém kroku. Historická radnice, historické objekty jako Duslova vila (sídlo galerie), kaple Panny Marie Bolestné, kostel Zvěstování Páně. Dominantou centra je pak bezesporu farní kostel svatého Jakuba. Naprosto nepřehlédnutelné a výrazně fotogenické jsou dozajista zachovalé pozůstatky městských hradeb a jejich dvě brány – Pražská a Plzeňská. Vážně stojí za to si centrum minimálně projít a prohlédnout si nejen výše uvedené světské a církevní stavby. A vězte, že nedaleko centra je medvědárium, takže se běžte podívat na zdejší medvědy.

Poznávání pro každého

Beroun leží na hranici Českého krasu, tedy velmi zajímavého okolí. Vše důležité vám přiblíží Muzeum Českého krasu v Berouně, které je věnováno CHKO Český kras a rovněž dějinám Berouna. Jestliže rádi vidíte do dálky, tak máte možnosti. Rozhledna Městská hora nabízí výhled na panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, Český kras a Brdy. Rozhledna Děd, vypadá jako hradní věž, pak ještě více rozšíří vaše vizuální poznávání města a okolí. Turisté, trampové a vodáci nepochybně uvítají návštěvu vápencového lomu Alkazar, který je nejen krásný, ale nachází se zde i přírodní horolezecký areál.

Dochované městské opevnění.
Dochované městské opevnění.

Vstup do Českého krasu

O spojení Berouna a Českého krasu již byla řeč. Opravdu ne nadarmo, vždyť o Berounu se říká, že je to vstup do Českého krasu. Nedaleko se nacházejí zajímavosti jako vyhlášené Koněpruské jeskyně či poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele v obci Svatý Jan pod Skalou. Dále pak hrady Točník, Karlštejn nebo Nižbor. Jak vidíte, můžete se brouzdat jak přírodou Českého krasu, tak po různých vyhlášených turistických cílech.

Náměstí s Plzeňskou bránou.
Náměstí s Plzeňskou bránou.

Naučné stezky to jistí

Beroun nezapomíná ani na pěší turisty a cykloturisty a tomu odpovídají místní možnosti. Přesněji, naučné stezky to jistí. Jde například o stezky Po stopách českých králů, Po stopách povodní nebo naučnou stezku Václava Talicha. K malé romantické procházce pak vybízí lesopark Městská hora či se můžete vydat na Berounskou Čertovku, tedy do míst, kde bývaly v minulosti funkční mlýny. A samozřejmě jedna drobnost na závěr. Řeka Berounka je odjakživa rájem vodáků, tudíž ani vám nic nebrání poznávat z paluby lodi.


Podobné články