Česká republika má rozhleden poměrně mnoho a stále vznikají nové. Jejich podoba je různá a my si můžeme vybírat na kterou se rádi podíváme a kterou třeba necháme bez povšimnutí. Jsou však i rozhledny, jež se přímo vymykají zažitým představám a pokud jsou ještě k tomu na příznačném místě, tak je to skvělý cíl výpravy. Jedním takovým typickým příkladem je rozhledna Hraniční vrch v Městě Albrechticích. Tady se projevil důvtip tvůrců dokonale, ale o tom se přece rádi přesvědčíte sami na vlastní oči.

Takovou rozhlednu jinde nenajdete.
Takovou rozhlednu jinde nenajdete.

Na hranicích s Polskem

Rozhledna Hraniční vrch stojí na dohled od Města Albrechtic, okres Bruntál, v Moravskoslezském kraji. Nachází se prakticky na česko – polské hranici, a to na stejnojmenném kopci (527 m n. m.). Vidět je už z dálky a tedy není žádný problém se orientovat. K Hraničnímu vrchu se dostanete snadno pěšky (a netrvá to ani dlouho) z Města Albrechtic nebo můžete jet autem (silnice vede okolo vršku) a pod kopcem je místo k parkování. Zcela určitě vezměte sebou i děti, případně psího společníka. Toho ovšem pak raději nechejte pod rozhlednou.

Nebojte se přejít na druhou stranu rozhledny.
Nebojte se přejít na druhou stranu rozhledny.

Originální dvojrozhledna

Hraniční vrch představuje opravdu originální dvojrozhlednu. Jak je to možné? Prostě a jasně, tvůrci využili dvou dřívějších telekomunikačních věží, které spojili mostem. Jedna z věží je obehnána točitým schodištěm, po kterém vystoupáte na první plošinu a následně přejdete po mostě na druhou plošinu. Takovou variantu rozhledny snad nikde jinde nemají. Tímhle se může pochlubit jen Město Albrechtice. Svého času pak nebudete litovat, protože kromě neobvyklého vzhledu rozhledny zažijete i nádherné výhledy.

Jistě to všechno zvládnete

Rozhledna tedy stojí na vrcholku Hraničního vrchu, jak už jsme uvedli. Vysoká je 25 metrů, má 149 schodů a most spojující obě vyhlídkové plošiny je dlouhý 18 metrů. Rozhledna je návštěvníkům k dispozici od roku 2011, a to celoročně a bezplatně. Jen za bouřkového počasí nebo při silné námraze se výstup nedoporučuje. Pěší trasa z města sem má pouhých 3,5 km, takže to snadno zvládnou i děti. Přímo u rozhledny jsou pak odpočívala – dřevěné lavice a stoly doplněné o informační tabuli.

Výhled na Město Albrechtice.
Výhled na Město Albrechtice.

Nádherné výhledy

Jakmile vystoupáte na některou z plošin nebo zůstanete na spojovacím mostě, nabídnou se vám nádherné výhledy. Uvidíte Město Albrechtice jako na dlani, spatříte přilehlé Jeseníky (včetně nejvyšší hory Pradědu) i vzdálené Beskydy (i s Lysou horou). Dobře uvidíte na Krnov a rozhlednu Cvilín či na trochu dál ležící Opavu. Samozřejmě se vám naskytnou pohledy na sousední Polsko. Koneckonců, vždyť tudy vede hranice. Prakticky přímo pod Hraničním vrchem, na polské straně, jsou krásná jezera.

Tyto vodní plochy už jsou na polské straně.
Tyto vodní plochy už jsou na polské straně.

Projděte si Město Albrechtice

Návštěva rozhledny není program na celý den. Projděte si i samotné Město Albrechtice. Tohle městečko leží 13 km od Krnova. Mají zde krásný barokní kostel Navštívení Panny Marie či zajímavé Minimuzeum kočárků a panenek. Kousek od Města Albrechtice pak leží zámek Linhartovy. Celé okolí je protkán pěknou přírodou a můžete se po turistických stezkách projít i po samotné česko – polské hranici. Tak si to vše pořádně užijte podle vlastních představ.


Podobné články