Příroda má tu neobvyklou schopnost, že umí „připravit“ vskutku výjimečné pohledy na svou divokou tvář, a to i když je ovlivněna lidskou činností. Ať už zavítáte kamkoliv, tak vždy spatříte úžasná místa, která vás nějak osloví a vy si odnášíte povznášející pocit. Jedním z příkladů je Lávový proud u Meziny. Malý výlet, ale s dechberoucím vyústěním a navíc v klidném prostředí přírodního miniráje. Podívejme se společně o čem je vlastně řeč.

Doslova jako varhany.
Doslova jako varhany.

Kamenné varhany jako přírodní památka

Přírodní památka Lávový proud u Meziny leží kousek od obce Mezina, okres Bruntál, v Moravskoslezském kraji. Jedná se o neobvyklý kamenný útvar v podobě varhan. Přírodní památkou je od 1. května 1997. Celková rozloha činí 1, 22 hektaru, délka je 1 kilometr a šířka až 700 metrů. Při návštěvě nebudete nijak rušeni. Dost možná, že zde v danou chvíli kromě vás nikdo jiný nebude. Místo je vhodné pro výlet s dětmi i s psím kamarádem. Ostatně, uvidíte sami až sem zavítáte.

Před skálou je velká louka.
Před skálou je velká louka.

V bývalém stěnovém lomu

Lávový proud u Meziny je lokalita bývalého čedičového stěnového lomu v lávovém proudu blízké Venušiny sopky. Tvary kamenných varhan vznikly smršťováním horniny při jejím ochlazování. Geologicky cenná lokalita má sloupcovitou a kulovitou odlučnost plagioklastického čediče. Ve zdejší hornině se vyskytují rovněž minerály jako olivín, augit a magnetit. Kamenné varhany jsou poměrně fotogenické, takže neopomeňte vzít sebou foťák nebo aspoň mobil.

Obdivujte, ale dbejte na bezpečnost

Celou přírodní památku můžete obdivovat jak dlouho chcete. Zaujmou nejen kamenné tvary, ale můžete spatřit i chráněné rostliny jako bělolist rolníku či rozchodník žlutý. Jen dbejte na svou vlastní bezpečnost, kameny se ze stěny mohou uvolňovat, proto raději moc nelezte nahoru a zdržujte se v rozumné vzdálenosti od skály varhanové stěny. Kdo si chce prodloužit výlet, může se vydat na zhruba 1 kilometr vzdálenou Venušinu sopku (655 m n. m.). Její vrchol je pokryt červenohnědou struskou a sopečným pískem.

Útvar krásně zapadá do okolní zeleně.
Útvar krásně zapadá do okolní zeleně.

Nedaleko je přehrada Slezská Harta

K Lávovému proudu u Meziny je snadno dostanete od autobusové zastávky Mezina, U lomu. Ujdete jen asi 400 metrů a vede tudy naučná stezka Po vulkanitech. K přírodní památce jde také přojet autem, a to až k závoře. Pouhých 300 metrů od Lávového proudu je pak přehrada Slezská Harta, která nabízí množství variant pro pěší výlety či sportovní vyžití a vodní radovánky. Malý výlet tedy jde snadno spojit s dalším poznáním místního kraje.

Spadlé kameny inspirují některé návštěvníky.
Spadlé kameny inspirují některé návštěvníky.

Projděte se Mezinou

Když už procházíte či projíždíte obcí Mezina, tak se zde na chvíli zdržte. Vesnička byla založena v roce 1258. Své jméno získala podle výrazu mezina, tedy označení místa, kde jsou meze. Prohlédnout si můžete barokní empírový kostel Nejsvětější Trojice z roku 1722 nebo empírový statek. K obce přiléhá chatová osada zvaná Mexiko. Užijte si celé putování podle svých představ a přání.


Podobné články