Ferrtaty jsou stále více oblíbenější a není proto divu, že jejich počet stoupá. Doba, kdy jste museli za ferratovými stezkami cestovat do zahraničí je tatam a vy si klidně můžete vybrat z české nabídky. Tento styl poznávání přírody, cestování a sportu je hodně návykový a podle stupně obtížností i dostupný prakticky pro každého. Jedna z nejzajímavějších ferratových cest se nachází v Hluboké nad Vltavou. Chopte tedy příležitost za pačesy a dopřejte si krásný adrenalinový zážitek.

Hluboká nad Vltavou toho nabízí dost.
Hluboká nad Vltavou toho nabízí dost.

Ferrata je vlastně sázka na jistotu

Víte vůbec, co je ferrata? Většina z vás patrně ano, ale ne každý může být v tomhle ohledu úplně zběhlý. Takže jen jasně a stručně. Ferrata (mnohdy se používá výraz Via ferrata) je zajištěná horolezecká cesta – ocelová lana, stupačky ve skále. Díky tomu se každý může dostat na místa, která by jinak byla nedostupná nebo by se sem dostali pouze zkušení horolezci. Ferraty jsou rozděleny podle své obtížnosti. Jestliže nemáte žádné zkušenosti, je nejlepší variantou vydat se na ferratovou cestu pod vedením zkušeného instruktora.

Těsně na hladinou Vltavy

Ferrata Hluboká na vás čeká v Jihočeském kraji, jen kousek od Hluboké nad Vltavou. Dokonce si můžete vybrat ze dvou tras nebo si projít obě. Delší trasa má 400 metrů a je obtížnější (kategorie C/D – mírně pokročilí). Kratší trasa má 150 metrů a je lehčí (kategorie B). Celkem jde tedy o 550 metrů a jedná se tak o nejdelší ferratu nad Vltavou vůbec. Místy vede těsně nad hladinou Vltavy a vy máte jedinečnou možnost vidět řeku z dosti neobvyklého, nicméně atraktivního, úhlu.

Vltavu uvidíte z nezvyklého úhlu než obvykle.
Vltavu uvidíte z nezvyklého úhlu než obvykle.

Dvě varianty přístupu k cestě

Přístup na ferratovou stezku má dvě varianty. Můžete si tedy vybrat tu, která vám více vyhovuje. Díky cyklistické stezce z Hluboké nad Vltavou směrem na Purkarec, je ferrata dostupná právě z této stezky. Druhá možnost spočívá v tom, že plujete lodí z Hluboké nad Vltavou až k nástupnímu místu ferraty. V obou případech jde spojit hned několik zážitků v jeden zajímavý celek. Zda preferujete cyklistiku či lodní dopravu už je opravdu jen a jen na vás.

Vybavení si můžete půjčit

Absolvovat jakoukoliv ferratovou cestu nelze jen tak z ničeho nic. V rámci vlastní bezpečnosti musíte mít náležité vybavení. Nikdy se do akce nepouštějte bez přípravy. Jestliže máte k ruce instruktora, tak ten vás v životě bez výstroje na stezku nepustí. Co tedy musíte bezpodmínečně mít? Základem je sportovní lezecká přilba, kvalitní ferratový set a pevná obuv. Ferratový set znamená horolezecký úvazek – sedák a prsák. Obuv musí být pohodlná sportovní, žádné sandály apod. V případě Hluboké si tohle všechno (boty tedy vlastní) můžete půjčit ve Sportovně – rekreačním areálu v Hluboké nad Vltavou.

Zámek je samozřejmě největším magnetem města.
Zámek je samozřejmě největším magnetem města.

Prohlédněte si rovněž celou Hlubokou

Hluboká nad Vltavou je známá po celé České republice především díky pohádkovému zámku. Natáčela se zde Pyšná princezna a poté i další filmy. Zámek zaujme svou jedinečnou architekturou a což teprve uchvacující zámecké komnaty. Projděte si rovněž zámecký park. V Hluboké nad Vltavou se pak nachází také lovecký zámek Ohrada, kde je expozice Národního zemědělského muzea. Projít se lze kolem Munického rybníku a zavítat jde i do malé zoo Ohrada. Dost příležitostí ke sportovním aktivitám najdete v objektu Adrenalin Park. Vyhlídkové plavby lodí po Vltavě jsou pak velkým zážitkem. Plavit se lze až do Českých Budějovic.


Podobné články