Dáte si rádi nějaký ten lahodný mok a holdujete rovněž ovoci? Pak si naplánujte cestu na Moravu. Někomu se to možná nebude moc zdát, ale i gurmánské požitkářské zážitky souvisí s cestováním. A pokud je na místě i co vidět a zažít, tak je tím spíše vyhráno. Velké Pavlovice se stanou vaším cílem a můžete zde prožít krásný čas dle svých představ a přání. Jde o město vína a meruněk a tím se zdejší lidé i právem pyšní.

Celkový pohled na Velké Pavlovice.
Celkový pohled na Velké Pavlovice.

Město mezi vinohrady

Velké Pavlovice leží zhruba 17 kilometrů od Břeclavi v Jihomoravském kraji, a to na řece Trkmance. První písemná zmínka pochází z roku 1252. Město a okolí charakterizují rozsáhlé vinice a rovněž jsou Velké Pavlovice známé jako místo, kde se daří meruňkám. Jedná se o Velkopavlovickou vinařskou podoblast. Na jihozápadě najdete vodní dílo Nové Mlýny a na jihu přírodní park Niva Dyje, Lednicko-valtický areál a CHKO Pálava.

Rozhledna Slunečná mezi vinicemi.
Rozhledna Slunečná mezi vinicemi.

O památky není nouze

Při procházce Velkými Pavlovicemi si můžete prohlédnout kostel Nanebevzetí Panny Marie, několik menších kapliček či historickou památku tereziánskou kontribuční sýpku z let 1770 – 1780. Dnes je v tomto objektu hotel. Velmi zajímavá je rovněž stálá expozice o pěstování meruněk, kterou najdete v budově bývalého zámku. Je jasné, že po procházce si každý rád dá něco dobrého, takže je čas na doušek vína.

Opilé sklepy přivítají každého

Když se jde ve Velkých Pavlovicích na víno, tak dříve či později stoprocentně skončíte u Opilých sklepů. Konkrétně jde o místní vinařskou uličku Pod Starou horou tvořenou vinnými sklepy. Nachází se zde patnáct pestrobarevných domků jejichž architektonické ztvárnění je dosti netypické. Zkrátka a dobře, jsou skoro jako „opilé“ a odtud tedy pochází název Opilé sklepy. Z centra města sem vede naučná stezka Zastavení v kraji vína a meruněk. Tož dobrou chuť.

Opilé sklepy.
Opilé sklepy.

Zastavení v kraji vína a meruněk

O této naučné stezce jsme se již letmo zmínili. Trasa vám ukáže Velké Pavlovice s upravenými zahradami, zavítáte k známé rozhledně Slunečná (odkud jsou nádherné výhledy do okolí) a spatříte jako na dlani krásu zdejších vinohradů. Nevynechejte ani biocentrum Zahájka s rybníkem a ostrůvkem, kde žije mnoho ptáků. Rozhodně využijte této naučné stezky. Na své si přijde celá rodina (i se psím doprovodem) a určitě bude co fotografovat. V letních měsících pak budete mít skvělou příležitost pro pobyt v přírodě.

Zámecký rybník.
Zámecký rybník.

K Zámeckému rybníku a rybářské baště

Dalším ze zajímavých cílů je oblast Zámeckého rybníka. Nachází se tady pozoruhodná budova rybářské bašty. Na březích rybníka jsou vzrostlé stromy a pro děti (tedy hlavně pro ně) tady je velká dřevěná lavicová houpačka. Klidně si mohou zařídit rovněž dospělí. U vlakového nádraží najdete Relaxační park s okrasným jezírkem a určitě nevynechejte vyhlídkové místo zvané U jerlínu. Spatříte odtud hřeben Pálavy a hladinu vody Novomlýnských nádrží. Užijte si pobyt ve Velkých Pavlovicích se vším všudy.


Podobné články