Navštívili jste někdy perlu jižní Moravy Mikulov? Pokud ne, máte spoustu dobrých důvodů se sem vypravit. Užijete si dosyta celý pobyt v Mikulově. Samozřejmě, že nejvíce patrně budou spokojeni milovníci dobrého vína, ale na své si přijdou také ostatní, a to včetně rodin s dětmi. Na jižní Moravě jsou lidé všeobecně přívětiví ke svým hostům a proto vinařské centrum Mikulov nemůže být výjimkou. Ostatně, můžete posoudit sami.

Náměstí v Mikulově.
Náměstí v Mikulově.

Město na rozhraní tří států

První písemná zmínka o Mikulově pochází z roku 1173 a v roce 1410 se Mikulov stává městem. Dnes zde žije zhruba 7400 obyvatel. Toto malé, ale svým způsobem i velké město leží na hranici s Rakouskem a v blízkosti Slovenska. Snadno je dostupné od Brna, Bratislavy a Vídně. Mikulov najdete na jižním okraji Pavlovských vrchů a sahá sem i Chráněná krajinná oblast Pálava. Historické centrum je samozřejmě městskou památkovou rezervací.

Mikulovský zámek.
Mikulovský zámek.

S vínem zde začali už staří Římané

Současný Mikulov je centrem Mikulovské vinařské podoblasti. Doloženo je, že už staří Římané tady pěstovali vinnou révu a asi dobře věděli proč. Velký rozmach vinařství nastal v období Velkomoravské říše a ve středověku se již jednalo o významné vinařské centrum. Místní vinice leží na nejteplejších místech Jihomoravského kraje. K nejlepším zdejším vínům patří například Veltlínské zelené, Rulandské bílé, Chardonnay, Sauvignon, Ryzlink rýnský a další. Regionální muzeum Mikulov disponuje expozicí o vinařství a vyhlášené je místní Pálavské vinobraní.

Muzeum najdete na zámku

Dominantou města je bezesporu zámek v němž sídlí Regionální muzeum Mikulov. Kromě vinařské expozice nabízí samozřejmě ukázku toho, jak žili zdejší šlechtičtí páni. V zámeckém sklepě je obří sud s objemem 101 400 litrů a patří k největším vinným sudům v Evropě. Muzeum nabízí rovněž noční prohlídky. Neopomeňte ani zámeckou zahradu. Když už budete kulturně a historicky naladěni, podívejte se do Dietrichsteinské hrobky a na historické náměstí. O životě zdejší židovské komunity nejlépe „vypráví“ barokní synagoga, kde je Židovské muzeum a pochopitelně i neméně zajímavý židovský hřbitov.

Svatý kopeček Mikulov.
Svatý kopeček Mikulov.

Přírodní rezervace na dosah

Jakmile si budete chtít trochu odpočinout od civilizačního ruchu, můžete zavítat na přírodní rezervace. Svatý kopeček je dokonce národní kulturní památkou. Projdete zde křížovou cestou s kaplí svatého Šebestiána, zvonicí a kaplí Božího hrobu. Přírodní rezervací je i velmi zajímavá jeskyně Na Turoldu. Opomenout nesmíte ani Stezku poutníků, což je hezká procházka městem.

Mikulov leží v krásné okolní krajině.
Mikulov leží v krásné okolní krajině.

Vinařské naučné stezky

Rádi jezdíte na kole? V Mikulově můžete šlápnout do pedálů a vzít sebou klidně celou rodinu. Vinařské naučné stezky jsou k dispozici a trasu či délku si prostě zvolíte sami. Prochází zde Moravská vinná stezka (celková délka 280 km), Mikulovská vinařská stezka (82 km) nebo Vinařská naučná stezka Mikulov (20 km). Úplně nejkratší okruh má pouhých 3,5 km a je součástí cyklistické stezky Stará hora. Vinařská turistika se vyznačuje oblíbenými Dny otevřených sklepů, kdy návštěvníci procházejí sklepní uličky a vedle ochutnávky mají možnost si prohlédnout vinné sklípky.

Mikulov si zamilovali i naši kamarádi z Turistický gurmán. O jejich zkušenosti si můžete přečíst zde.

Sportovní či relaxační vyžití

Vykoupat se lze v nedaleké Novomlýnské nádrži či na koupališti v Mikulově. Vyzkoušet si můžete sport zvaný discgolf nebo se prohánět ve skateparku. Mikulov vám nabídne nohejbal, volejbal, venkovní fitness a množství městských dětských hřišť. Klidně vezměte do Mikulova i svého psího kamaráda. Tak už víte kam povede vaše cesta příště? Volba je jasná, Mikulov na jižní Moravě to jistí.


Podobné články