Písek, na něm jsme si jako děti hráli snad všichni. Dělali jsme bábovičky, stavěli domečky a ti zdatnější zvládli i hrady. Tento článek se věnuje primárně Písku, ovšem s velkým P. Město Písek najdete v Jihočeském kraji severozápadně od Českých Budějovic. Malé roztomilé město má necelých 30 tisíc obyvatel a ač to není mnoho je to stále třetí největší město v kraji. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Historie, hezké a tiché centrum, kavárničky, nádherná promenáda po břehu Otavy a nakonec dost kultury a zábavy po celý rok. To vše vás v tomto obyčejně neobyčejném Písku čeká. Nechte se inspirovat a vyrazte na návštěvu. Stojí to za to.

Městem Písek protéká řeka Otava.
Městem Písek protéká řeka Otava.

Nejstarší kamenný most poprvé přešel jelen

Historické město na řece Otavě se pyšní nejstarším dochovaným kamenným mostem v České republice. Písek byl založen v roce 1243 a ze stejného století pochází i zmíněný most. Unikátní památka je dominantou města. Kamenný most je často pojmenováván jako Jelení. Ve středověku bylo totiž rozhodnuto, že most pojmenují po prvním, kdo most přejde na druhý břeh. Nikdo už ale nečekal, že se z lesa vynoří jelen, který byl rád, že už nemusí řeku brodit. Most je postaven z povltavské žuly a na obou březích jej původně chránily věže. V roce 2002 památku vážně ohrozila tisíciletá voda – voda měla tehdy extrémní průtok a nad hladinu řeky vyčnívaly jen barokní sochy, které most zdobí.

Písek se chlubí nejstarším kamenným mostem v zemi.
Písek se chlubí nejstarším kamenným mostem v zemi.

Upoutá vás i Hrad Písek

Na pravém břehu Otavy najdete i Hrad Písek. Gotickou stavbu, opět ze 13. století, založil král Přemysl Otakar II. a patřil téměř výlučně českým králům až do husitských válek. Nádvoří hradu obklopují čtyři arkádová křídla. Hrad pak měly bránit tři obranné věže. První patro hradu ukrývalo reprezentační sály a kaple. Město Písek má hrad v majetku od roku 1509. Bohužel v následujících staletích prošel hrad ničivou destrukcí. Z původní stavby se nedochovaly tři ze čtyř křídel a ani jedna z věží. Nakonec si tak můžete dnes prohlédnout pouze poslední křídlo na břehu řeky s velkým gotickým sálem vyzdobeným kopiemi fresek z roku 1479.

Historické centrum je pro Písek ozdobou.
Historické centrum je pro Písek ozdobou.

Navštívíte hřebčín nebo muzea

Až budete v Písku, nezapomeňte navštívit Zemský hřebčinec z přelomu 19. a 20. století postavený v tudorovském slohu. Odtud pocházel legendární kůň Ardo, který sloužil jako předloha pro koně sochy sv. Václava na Václavském náměstí v Praze. Hřebčinec má statut Národní kulturní památky. Nechce-li se vám až za město, pak vás možná zaujmou místní muzea. Prácheňské muzeum umístěné v královském hradu nabídne expozici z historie města a regionu či rybářství a rýžování zlata v Pootaví. Můžete obdivovat i Křižíkovu elektrárnu jenž je nejstarší veřejnou vodní elektrárnou u nás. Unikátní technická památka má stále fungující vybavení. Projdete si strojovnu i turbinárnu, což je pro technicky zaměřené hotový ráj.

Prohlédnete si sochy z písku v Písku.
Prohlédnete si sochy z písku v Písku.

Přijďte si hrát na Pískoviště

Festival Pískoviště je oslavou dětské radosti a koná se každý rok na jaře. Pískoviště je festival pro děti i dospělé. V rámci tří dnů vznikají unikátní a úžasné sochy z písku. Mimo soch si užijete spoustu zábavy a dobrodružství. Festival pokrývá koncerty, pouliční divadla, závody dračích lodí či vernisáže uměleckých výstav.. Zkrátka v těchto dnech město opravdu žije. Na náplavce u kamenného mostu vzniká pravidelně pět soch, každým rokem zaměřených na něco jiného. V roce 2021 sochy symbolizovaly vždy jedno písmeno z názvu města. Ročník 2022 bude představovat pět soch na téma partnerských měst. Sochy jsou pak na náplavce vystavené od jara až do podzimu.

Sochy mají každý rok nové téma.
Sochy mají každý rok nové téma.

Podobné články