Lidé, kteří umějí rozvinout svou fantazii, dost často přispějí ke zlepšení jinak běžných věcí a situací. Díky nim se pak můžeme cítit v konkrétním případě či na daném místě mnohem příjemněji a radostněji. Platí to i pro oblast cestování, i když první význam byl trochu jiný. Obrázková cesta Javořinka je toho zářným dokladem a každý se může přesvědčit na vlastní oči. Tuto cestu najdete v malebném horském prostředí kouzelných Beskyd. Je vcelku krátká a pojí se k ní nevšední příběh vzniku.

Obrázky jsou zajímavé nejen pro děti.
Obrázky jsou zajímavé nejen pro děti.

Tam, kde leží Valašsko

Obrázková cesta Javořinka je každému tulákovi k dispozici v Moravskoslezském kraji, a to na Valašsku. Konkrétně tedy u Starých Hamrů v okrese Frýdek-Místek. Cesta je lemována krásnou beskydskou přírodou a nádhernými výhledy do okolí. S klidným svědomím sem můžete vzít celou rodinu, zvláště pak děti, které budou nepochybně nadšené. A jestliže máte doma čtyřnohého psího kamaráda, tak ho vezměte rovněž, ať mu po vás není smutno. Připravte se na to, že nejen přírodní zajímavosti si získají vaši pozornost.

Kříž na Samčance.
Kříž na Samčance.

Cestička do školy

Dnešní obrázková cesta prakticky kopíruje cestičku, kterou chodily kdysi děti do školy ve Starých Hamrech. Daná trasa je mezi Javořinkou a Samčankou. Zdejší obyvatelce Pepince (celým jménem Josefa Tomášková) patrně cestička do školy připadala trochu nudná, tak se rozhodla ji dětem zkrášlit. Vytvořila řadu různých obrázků, které pověsila na stromy a děti měly hned veselejší každodenní pouť. Je tomu už dávno, kdy tento nápad vznikl a do současnosti se zachoval pouze jeden z původních obrázků. Vznikly však nové a obrázková cesta byla obnovena. Pepinka již dlouho není mezi námi, ale její odkaz žije dál. Vy si můžete prohlédnout chaloupku, v níž žila a které se říká U Pepinky.

Nedaleký pramen Černé Ostravice.
Nedaleký pramen Černé Ostravice.

Po modré značce

Osada Javořinka byla původně horská pastvina zarostlá javořím a až později se zde usídlili lidé. Dnešní obrázková cesta vede po modré turistické značce z Bílé přes Javořinku do Starých Hamrů. Pro váš výlet stačí jít ze Starých Hamrů k této někdejší osadě. Délka trasy je 6,1 km, nejvyšším bodem je Zvonice Martin (788 m n. m.) a nejnižším bodem je parkoviště Samčanka (517 m n. m.). Na obrázkovou cestu navazuje naučná stezka Javořina – Němčanka – Samčanka, takže si můžete eventuálně procházku dál zpestřit.

Výhledy z blízkého Gruně.
Výhledy z blízkého Gruně.

Nejen obrázky jsou na trase

Obrázková cesta Javořinka je opatřena nejen zmíněnými obrázky (u každého obrázku je i nějaké to životní poučení). Po cestě najdete posezení, nádhernou dřevěnou zvoničku či studánky s osvěžující vodou – Pepíkova studánka, studánka U Remešův, Břeťova studánka. Jak dlouho se tady zdržíte je jen na vašem rozhodnutí. V každém případě se vyplatí nikam nespěchat a obrázkovou cestu si užít se vším všudy. Vaše děti se možná budou divit kudy kdysi chodily děti do školy. Jo, časy se mění, ale vzpomínky zůstávají, a to i díky zdejší rodačce Pepince, která současné dění pozoruje z nebeského ráje.


Podobné články